Elektrikli araç sistemlerinin incelenmesi
A review of electric vehicles
- Tez No: 495337
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde artan nüfus ile birlikte ulaşım ağına katılan bireysel araç ve toplu taşımacılığın kullanım oranı hızla artmaktadır. Buna paralel olarak fosil yakıt kullanım oranı oldukça yükselmektedir. Fosil yakıtlar ulaştırma sektöründeki kullanımının yanı sıra, enerji üretimi, binalarda ve endüstri sektöründe de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kaynakların etkin bir şekilde kullanılması çevreye zararlı gaz salınımına sebep olur. Ayrıca tükenebilir olması benimsenen sürdürülebilir enerji politikasının önünde teşkil etmektedir. Yakın zamanda konvansiyonel içten yanmalı motorlara karşı duyulan bu tarz endişelerin önüne geçebilmek için elektrik araçlar ön plana çıkmıştır. Çevreci elektrikli araçların içten yanmalı motora sahip araçların yerini alabilmesi için araştırmalar kullanılan bataryaların daha uzun menzile sahip olması, şarj sürelerinin en optimum çekilebilmesi ve şebeke üzerindeki olumsuz etkilerini minimize üzere yoğunlaşmıştır. Güncel ve gelecekte kullanılması planlanan batarya çeşitlerinin, şarj istasyonlarının ve elektrikli araçların akıllı şebeke sistemleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışmada ayrıca İstanbul'da bulunan mevcut metrobüs sisteminde dizel otobüslerin yerine elektrikli otobüslerin ve şarj istasyonlarının alması durumunda oluşacak sonuçların analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays with the population growth, utilization of public transport and individual vehicles in transportation network is increasing rapidly. Concordantly the usage of fossil fuel rates is going up. Fossil fuels are not only used in transportation sector in the same breath they are intensely used in energy production, buildings and industry sector. Effectively use of these resources cause harmful gases. Besides, adopted sustainable energy policy is obstructed by the reason of these resources' exhaustable nature. More recently electric vehicles (EV) come into prominence in order to preclude such concerns of conventional internal combustion engines (ICE). In order for environmentally friendly EVs to be able to replace vehicles which has ICE, researches are focused on maximising the range of batteries, optimizing the charging times and minimizing the negative effects on system. The relationship between EVs and smart grids, battery types and charging stations are examined. In this study present metrobus system, which locates in Istanbul, is replaced with electric buses and charging stations and this replacement scenario is analyzed by the factor of CAPEX, OPEX and TCO.