Rüzgar enerji santrallerinde kullanılan depolama yöntemlerinin incelenmesi
A review of energy storage systems for wind power plants
  1. Tez No: 495340
  2. Yazar: UĞUR BAHADIR ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN UMURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dünya enerji tüketimi; artan nüfus, sanayi ve teknolojik sektörlerdeki hızlı büyüme ile birlikte her geçen yıl hızla artmaktadır. Büyüyen talebi karşılamak için kullanılan fosil yakıtların çevreye verdiği zararlı etki yeni santrallerin kurulması yönündeki yatırımları yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerji santrallerine yönlendirmiştir. Rüzgar enerji sistemlerinin(RES) hızlı artışı ile birlikte, bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Enerji depolama sistemleri bu olumsuzluklara karşı; şebekeye bağlanma, güç kalitesi ve enerji yönetimi konularındaki sorunlara karşı iyi bir çözüm önerisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, RES'lerin yukarda bahsedilen olumsuz yönlerinin minimize edilmesi için kullanılabilecek Enerji Depolama sistemlerinin karakteristik özellikleri incelenmiştir. Kullanım amaçlarına göre, RES'ler için uygun enerji depolama yöntemleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The worldwide consumed energy is increasing every year by technological developments and incremental of the population. The growing energy demand is generally met by fossil fuels. However, using fossil fuels harm the environment. For this reason, Wind Power Systems, type of renewable energy, are preferred for establishing new power plants. Wind Power Plants (WPP) are installed every year with a significant increasing rate. Integration of large scale WPPs into grid presents some issues, such as power quality, bridging power and energy management. State of the art the Energy Storage (ES) is a possible solution for Wind Power Plants. In this study, possible ES technologies for decreasing disadvantages of WPPs are discussed and their characteristic features are compared. ES systems are indicated in terms of purpose of use in WPPs.