Jarlan tipi kıyı duvarlarının kıyı profili üzerindeki etkisinin deneysel incelenmesi
Impacts of the jarlan type seawalls on the beach profile, an experimental study
- Tez No: 495341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Kıyıların korunmasında ve yanaşma yerlerinin tasarımında yaygın olarak kullanılan yapılardan biri düşey yüzlü kıyı duvarlarıdır. Bu yapılar dalgaların yansımasına neden olarak duvar önündeki deniz tabanı morfolojisini etkilemektedir. Bu durum yapıların bakım ve onarım maliyetlerini ve liman içi tarama maliyetlerini arttırmaktadır. Küresel iklim değişikliği nedeniyle bu etkilerin şiddetleneceği tahmin edilmektedir. Perfore kıyı duvarları porozite ve açıklık oranlarına göre dalga yansımasını azalttıkları için deniz tabanı morfolojisini daha az etkilemektedir. Ancak bu etkinin büyüklüğü ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada perfore kıyı duvarının, önündeki taban morfolojisi değişimi üzerindeki etkisi farklı porozite ve açıklık oranları için incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda tek boyutlu dalga kanalında, 1/20 eğimli hareketli kum taban üzerinde, düzensiz dalga koşulları altında kıyı profili değişimleri, oyulma ve yığılma süreçleri ile taban şekilleri incelenmiştir. Deneysel çalışma sonucunda duvarın porozitesi ve açıklık oranının duvar önündeki morfolojik değişimler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışmada dikkate alınan deney koşulları altında perfore duvar önünde gözlemlenen maksimum oyulmalar 0.202
Özet (Çeviri)
Vertical seawalls are commonly used for protection of coastal areas and design of berths. These structures affect the morphology of the seabed in front of the wall due to reflection of waves. This situation increases the maintenance and repair costs of the structures and dredging activities in harbor. It is estimated that these effects become stronger due to global climate change. Impact of perforated seawalls on seabed morphology is less, because they reduce wave reflection by their porosity and chamber witdh. But there is no information about the magnitude of the effect. In this experimental study impact of perforated seawall on seabed morphology was studied for diffirent porosities and dimensionless chamber witdhs. In the experimental study beach profile variations, scour and accretion processes and bedforms were examined in a one-dimensional wave flume, over a 1/20 slopped sand bottom under random wave conditions. As a result of the experimental study, seawall porosity and chamber witdh are found to be effective on morphological changes in front of the seawall. In this study, under the considered experimental conditions, maximum scours and accretions in front of perforated seawall occurred at a dimensionless distance of 0.202