Bakteriyel menenjitlerde beyin omurilik sıvısı ve serumda interlekin-1, interlekin-4, interlekin-6 ve tümör nekroz faktör-alfa değerleri
- Tez No: 49536
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNÇER HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bakteriyel menenjitte insan beyninde meydana gelen önemli değişiklikler arasında serebral sirkülasyon ve metabolizmadaki anormallikler gelir. Bu bozuklukların hangi mekanizma ile meydana geldiği tam olarak açığa çıkarılamamıştır. Son zamanlarda, anlaşıldığı kadarıyla santral sinir sisteminde menenjit sırasında üretilen sitokinler konakçının enflamatuar yanıtında önemli ve kritik rol oynamaktadır. Bakteriyel menenjitli 20 hasta ve 7 olguluk kontrol grubunda serum ve beyin omurilik sıvısında IL-1 beta, IL-4, IL-6 ve TNF alfa değerleri ölçüldü. Ölçümler ELISA yöntemi kullanılarak yapıldı. Bakteriyel menenjitli hastaların serumunda IL-1 beta, IL-4, IL-6 ve TNF alfa değerlerinde artış bulunmadı. Hastaların BOS' unda IL-1 beta, IL-6 ve TNF alfa değerleri yüksek bulundu. IL-4 değerleri artış göstermedi. BOS ve serum örneklerinde IL-1 beta, IL-4, IL-6 ve TNF alfa değerleri arasındaki korelasyon incelendi. Serumda sitokinlerin hiçbiri arasında korelasyon bulunmadı. BOS' ta ise sadece IL-1 beta ve TNF alfa düzeyleri arasında pozitif bir korelasyon bulundu. Hastaların BOS' unda IL-1 beta, IL-6 ve TNF alfa değerleinin yüksek bulunması menenjial enflamasyondaki mediator rollerine işaret etmektedir. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abnormalities of brain circulation and metabolism are the major alterations taking place during bacterial meningitis. The mechanism of these alterations could not be elucidated. Recent investigations reveal the critical role of centrally produced cytokines in the inflammatory response of the host during meningitis. CSF and serum concentrations of IL-1 beta, IL-4, IL-6, and TNF alpha were measured in 20 cases with meningitis and 7 control cases. Measurements were carried out utilizing ELISA. While the serum IL-1 beta, IL-4, IL-6, and TNF alpha concentrations didn't increase during bacterial meningitis, CSF concentrations of IL-1 beta, IL-6, and TNF alpha did increase, CSF concentraton of IL-4 remaining stable. Correlation among the concentrations of IL-1 beta, IL-4, IL-6, and TNF alpha were investigated both for the serum and CSF and only a positive correlation was detected between the CSF concentrations of IL-1 beta and TNF alpha. Serum sample concentrations of these cytokines did not show any correlation. High CSF concentrations of IL-1 beta, IL-6 and TNF alfa point out their mediator roles in the meningeal inflammation. 77