Çocuk acil servisine ateş ve nöbet ile başvuran hastalarda beyin omurilik sıvısı parametrelerinin akut faz reaktanları ve hematolojik parametreler ile karşılaştırılması
Comparison of cerebrospinal fluid parameters with acute phase reactants and hematological parameters in patients presenting to the pediatric emergency department with fever and seizures
  1. Tez No: 945445
  2. Yazar: ENİSE TOKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisi'ne ateş ve nöbet şikayeti ile başvurmuş olup lomber ponksiyon işlemi yapılan 1 ay ile 18 yaş arasındaki 87 çocuk hastaya ait veriler incelendi ve retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Hastalar beyin omurilik sıvısında menenjit saptanan ve saptanmayan olmak üzere iki grupta incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 43'ü (%49) erkek, 44'ü (%51) kızdı. Hastaların 4'ü (%4,5) 1-3 ay arası, 16 'sı (%18) 4-12 ay arası, 54 'ü (%62) 13-60 ay arası, 13 (%14,5) 61-216 ay arası yaş gruplarındaydı. Çalışmada yer alan 87 hastanın 13'ünde (%14,9) hipoaktivite, 16'sında (%18,3) beslenmede azalma, 18'inde (%20,6) uykuya meyil, 19'unda (%21,8) bilinç değişikliği , 15'inde (%17,2) kusma şikayetleri mevcuttu. Çalışmaya dahil edilen hastaların 10'unda (%11,4) menenjit saptanmıştı; bu menenjitlerin 6'sı (%60) bakteriyel, 4'ü (%40) viral menenjitlerdi. Beyin omurilik sıvısı (BOS) parametreleri değerlendirildiğinde menenjit saptanan grupta BOS protein düzeyi yüksek, BOS glikoz düzeyi düşük, BOS' da hücre varlığı olması, BOS glikoz/ serum glikoz oranının düşük olması istatiksel olarak anlamlı bulundu. Araştırılan parametrelerden lökosit sayısı, mutlak nötrofil sayısı, nötrofil lenfosit oranı, ortalama trombosit hacmi, C-reaktif protein ve prokalsitonin değerleri menenjit saptanan ve saptanmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark göstermediği saptandı; iki grup arasında menenjit saptanan grupta lenfopeni olması istatiksel olarak anlamlı bulundu. Menenjit saptanan grup bakteriyel ve viral menenjitler olarak ayrıldığında ise kan parametrelerinden prokalsitonin değerinin bakteriyel menenjit olan grupta yüksek olması istatiksel olarak anlamlı bulundu ve cut-off değeri 3,32 ng/mL (sensitivite:38,81 spesifite:89,39)saptandı. Bu çalışma acil serviste ateşli nöbeti olup santral sinir sistemi enfeksiyonundan şüphelenilen hastalarda özellikle risk faktörleri, anamnez, fizik muayene bulguları ve laboratuvar sonuçları birlikte göz önünde bulundurularak komplikasyonları olabilen lomber ponksiyon işleminin nedene yönelik yapılmasını ve uygun tanı ve tedavi sağlanması amacıyla santral sinir sistemi enfeksiyon tanısını destekleyen diğer parametrelerin aydınlatılması açısından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, data from 87 pediatric patients aged 1 month to 18 years who presented to the Emergency Pediatric Department of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine with complaints of fever and seizures and underwent a lumbar puncture were analyzed retrospectively. The patients were divided into two groups: those diagnosed with meningitis in their cerebrospinal fluid (CSF) and those without meningitis. Of the included patients, 43 (49%) were male, and 44 (51%) were female. Age distribution was as follows: 4 patients (4.5%) were between 1-3 months, 16 (18%) were between 4-12 months, 54 (62%) were between 13-60 months, and 13 (14.5%) were between 61-216 months. Among the 87 patients in the study, 13 (14.9%) had hypoactivity, 16 (18.3%) had decreased feeding, 18 (20.6%) had a tendency to sleep, 19 (21.8%) had altered consciousness, and 15 (17.2%) had vomiting complaints. A causative pathogen was identified in 10 patients (11.4%); 6 (60%) were bacterial, while 4 (40%) were viral pathogens. When evaluating the CSF parameters, the group diagnosed with meningitis had statistically significant findings, including elevated CSF protein levels, decreased CSF glucose levels, the presence of cells in the CSF, and a low CSF glucose/serum glucose ratio. Among the examined parameters, white blood cell count, absolute neutrophil count, neutrophil-to-lymphocyte ratio, mean platelet volume, C-reactive protein, and procalcitonin levels did not show a statistically significant difference between the meningitis and non-meningitis groups. However, lymphopenia was found to be statistically significant in the meningitis group. When the meningitis group was further divided into bacterial and viral meningitis cases, procalcitonin levels were found to be significantly higher in the bacterial meningitis group, with a cut-off value of 3.32 ng/mL (sensitivity: 38.81, specificity: 89.39). This study contributes to the literature by emphasizing the importance of considering risk factors, medical history, physical examination findings, and laboratory results collectively when evaluating patients with febrile seizures in the emergency department who are suspected of having a central nervous system infection. It also highlights the need for performing