Antibiyotik nedenli diyarelerde clostridium difficile infeksiyonunun yeri, tanı ve tedavisi
- Tez No: 49535
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Son yıllarda polikliniklere başvuran diyarelehn bir kısmından antibiyotik kullanımının sorumlu olduğu; buna da tedavi sonrasında, barsak florasının yeniden oluşması aşamasında özellikle Clostridium difficile' nin aşın kolonizasyonunun ve bu sırada bakteriden salgılanan Toksin-A (CDTA) ve Toksin-B (CDTB)'nin yol açtığı anlaşılmıştır. Çalışmamız; antibiyotiğe bağlı diyarelerde C. difficile'nin yerinin, tabloya yol açan ilaçların, akut olgu ve nükslerin tedavi protokollerinin, güvenilir tanısal prosedürlerin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Üç ayrı çalışma grubu belirlendi. Antibiyotik kullanmış ve diyare yakınması olan grup (Antibiyotik Grubu, AG) 154 kişiden oluşmaktaydı. Bunların tümünün dışkısı; Cycloserine-Cefoxitin-Fructose Agar (CCFA) besiyerinde kültüre edildi, üreme oldu ise bakteriyel antijen belirleyici Lateks aglütinasyon kiti (MicroScreen C. difficile Lateks Slide Agglutination Test; Merica Diagnostic Limited, Guildford, England) ile bakterinin identifikasyonu yapıldı ve MicroScreen CDTA Enzyme Immunoassay (EIA) kiti (Microgen Bioproducts, Camberley, U.S.A.) kullanılarak CDTA yönünden araştırıldı. Bu gruptaki 154 hastanın 31 'inde (%20.1) toksin pozitifliği, 28'inda (%18.1) ise CCFA pozitifliği saptandı. Bu 31 hasta üç gruba ayrılarak tedavi edildi ve nüks olguların ve klinik tablosu ağır olanlar Vankomisin ile, ağır olmayan olguların ise Omidazol ile tedavi edilmesi gerektiğini, Kolestiramin'in tedaviye umulan katkısının bulunmadığı saptandı. Linkomisin, Azitromisin ve Ampisilin başta olmak üzere Klindamisin ve diğer Makrolid'ler, daha az olarak da diğer Penisilin türevleri, Sefalosporinler, Siprofloksazin ve Sülfonamid'ler tablodan sorumlu antibiyotikler olarak belirlendi. İkinci grubumuz, hastanemizin değişik kliniklerinde 30 günden uzun süre yatan, gastrointestinal yakınmaları olmayan 37 hastadan oluşmaktaydı (Hastane Grubu, HG). Hastalardan alınan dışkılarda EIA ile CDTA arandı ve CCFA besiyerinde kültür çalışmaları yapıldı. Hastalardan dördünde (%10.8) toksijenik C.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has recently been understood that antibiotics are responsible for diarrhea in some patients admitted to polyclinics and this is attributed to the unrestrained colonization of Clostridium difficile (C. difficile) during the renovation of the intestinal flora and to the Toxin-A (CDTA) and Toxin-B (CDTB) secreted by the bacteria. This study was performed to evaluate the role of C. difficile in diarrhea due to antibiotics, responsible drugs, treatment regimens of acute illness and relapses, and the specific diagnostic procedures. Three different study groups were determined. The group which consisted of cases used antibiotics and had diarrhea included 154 cases. The stool of all cases in this group were cultured in cycloserine-cefoxitin- fructose agar (CCFA) medium. If any bacteria breeded, it was identified via latex agglutination kit of specifying the antigens of bacteria by a commercial available kit (MicroScreen C. difficile Latex Slide Test; Merica Diagnostic Limited, Guilford, England) and CDTA was also assessed by using MicroScreen CDTA Enzyme Immunoassay kit. In this group, 31 of 154 cases revealed toxin positivity and 28 cases revealed CCFA positivity. Thirty-one patients treated in 3 groups. Vancomycin was recommended for relapsing and severe patients, while Ornidazole was recommended for mild or moderate patients. Cholestyramine was not detected as an effective agent as it was expected. Lincomycin, Azitromycin and Ampicillin along with Clindamycin and other Macrolides were responsible antibiotics as well as Penicillin-derivatives, Cephalosporins, Ciprofloxacin and Sulphonamides in a lesser accountable. Our second group consisted of 37 cases (Hospital Group, HG.) hospitalized for more than 30 days without gastrointestinal symptoms. Stool taken from the patients were cultured in CCFA and were analyzed for CDTA by EIA. Because the colonization of C. difficile was detected in 4 patients, this bacteria should be discussed as one of the agents responsible for of the hospital infections (p< 0.05). Our third group consisted 40 healty people. Stool from the cases were cultured in CCFA and were analyzed for CDTA. None of the case revealed CDTA positivity, while one case exposed colonization of non-toxigenic C. difficile. 38