Radyo frekans enerjisi hasatlayıcı devrelerin bilgisayar destekli modellenmesi
Computer based modelling of radio frequency energy harvesting circuits
- Tez No: 495367
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ortamda mevcut olan ya da bilinen bir kaynaktan ışıyan radyo frekansı (RF) enerjisinin kazancı yüksek olan mikroşerit anten vasıtası ile alınarak, devamında tasarlanan radyo frekansı enerjisini DC enerjiye dönüştürecek doğrultucu devre ile oluşturulan güç ile düşük güçte çalışan çeşitli cihazları kablosuz olarak beslemek hedeflenmiştir. DC Güce çevrilip kullanılabilen elektromanyetik enerji ile düşük güçle çalışan sensör ağları, RFID etiketleri, tümleşik elektronik ve haberleşme devreleri, uzaktan izleme ve kontrol sistemleri, mobil cihazlar, akıllı alanlar, akıllı enerji yönetimi, güvenlik ve savunma sistemlerinde işletim kolaylığı sağlanacaktır. Son yıllarda dünyada gittikçe önem kazanan RF enerji hasatlama teknolojilerini yakalayıp, uluslararası ölçekte bir ürün olması hedeflenen bu projede temel olarak iki modül geliştirilmiştir: RF enerji toplayıcı anten ile alınan RF enerjiyi DC enerjiye çevirecek doğrultucu devresi. RF enerji hasatlayıcı ünite, bağımsız olarak ortamda mevcut Wi-fi veya GSM gibi radyo frekanslarını kullanacağı gibi, kablosuz enerji transferi için de kullanılabilecek ve ISM bandında tasarlanacak olan RF güç verici ünitesinden de beslenebilecektir. Projenin sonunda, kablosuz RF enerji ile beslenebilen ve pilden bağımsız çalışabilen bir sistem tasarlanacaktır. Bu sistem ile düşük güçte çalışabilen sensör ve benzeri sitemler dışarıdan bir güç kaynağı gerektirmeksizin çalıştırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
This work involves developing a system that includes radio frequency (RF) energy that is to be transferred from a specific source at a long distance or that contains high efficiency microwave electronics and antenna equipment for use in a variety of low-power electronic applications, such as by turning the radio frequency (RF) energy available in the environment. It will provide ease of operation in low-power sensor networks, RFID tags, integrated electronics and communication circuits, remote monitoring and control systems, mobile devices, intelligent fields, intelligent energy management, security and defense systems with electromagnetic energy that can be turned and used DC power. In recent years, it has been developed two modules in this project which aimed to be a product of international scale by catching increasingly important RF energy harvesting technology in the world: Rectifier circuit which converts RF energy to DC energy received by RF energy collector antenna. The RF energy harvester unit will independently utilize radio frequencies such as Wi-fi or GSM available in the environment, as well as from the RF power transmitter unit, which will be identified for wireless energy transfer and designed in the ISM band. At the end of the project, a system that can be powered by wireless RF energy and can operate independently from the batteries will be designed. With this system, low-power sensors and similar systems can be operated without requiring an external power source.