Effect of combined radio-frequency and solar assisted air drying on properties of dried apricot
Radyo frekans ile kombine edilen güneş enerjisi destekli havalı kurutmanın kuru kayısı özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 638218
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'nin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden birisi olan kuru kayısı üretimi halen geleneksel kurutma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla, uzun ve kontrolsüz üretim süreçlerine bağlı yüksek ürün kayıpları yaşanmakta ve ekonomik değeri düşük kalitesiz ürünler üretilmektedir. Bu çalışmada, güneş enerjisi destekli havalı ön kurutmayı takiben radyo frekans kurutma deneyleri için yüzey yanıt metodu kullanılarak deneme deseni oluşturulmuştur. Bu amaçla, bağımsız değişkenlerin yanıt değerleri üzerindeki etkisi, kükürtsüz kayısıların kurutulması için Box Behnken deneysel tasarımıyla araştırılmıştır. Bağımsız değişkenler; ön kurutma sıcaklığı (50-70 °C), ön kurutma süresi (300-1140 dk.), radyo frekans elektrotları arası mesafe (77-85 mm) ve radyo frekans kurutma süresidir (270-690 dk.). Su miktarı (%), kahverengileşme ürünü (A420/gkuru ağırlık), toplam renk değişimi (ΔE) ve sertlik (N) yanıt değerleri olarak seçilmiştir. Kurutma koşulları minimum işlem süresi, kahverengileşme, renk değişimi ve optimum sertlik ve nem içeriği için optimize edilmiştir. Optimum 63,5 °C ön kurutma sıcaklığı, 895 dk. ön kurutma süresi, 77 mm radyo frekans elektrotları arası mesafe ve 385 dk. radyo frekans kurutma süresi koşullarında; su %'si, kahverengileşme ürün miktarı (A420/gkuru ağırlık), toplam renk değişimi (ΔE) ve sertlik (N) sırasıyla 22,31±2,82, 0,69±0,03, 37,65±2,23 ve 1293,46±61,96'dır. Güneş enerjisi destekli havalı kurutma sistemini takiben radyo frekans kurutma, işlem süresini azaltırken yüksek kaliteli bütün kayısılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Dried apricot, one of the most important agricultural export commodities of Turkey, is still produced by using traditional drying (sun drying) method with the expense of high product losses and low grade products with lower economical value. In this study, the experimental design was generated using response surface methodology for radio-frequency drying experiments following solar assisted air pre-drying. For this purpose, the effect of independent variables on the response values was investigated with Box Behnken experimental design for drying of unsulfured apricots. Independent variables were pre-drying temperature (50-70°C), pre-drying time (300-1140 min), radio-frequency electrode gap (77-85 mm) and radio-frequency drying time (270-690 min). Moisture content (%), quantity of browning products (A420/gdryweight), total color change (ΔE) and hardness value (N) were selected as the responses. The drying conditions were optimized for minimum process time, browning, color change and optimum hardness and moisture content. Under optimum conditions of 63.5 °C pre-drying temperature, 895 min pre-drying time, 77 mm distance between radio-frequency electrodes and 385 min radio-frequency drying time; the moisture content (%), quantity of browning products (A420/gdryweight), total color change (ΔE) and hardness (N) were 22.31±2.82, 0.69±0.03, 37.65±2.23 and 1293.46±61.96, respectively. Radio-frequency drying following solar assisted air drying system provided high quality whole apricots while reducing the processing time.