Behçet hastalığının tanısında klinik ve laboratuar bulguların önemi
  1. Tez No: 49538
  2. Yazar: ÜZEYİR ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Behçet hastalığında göz tutulumu hastaların yaklaşık %80'inde görülür. Hastalığın göz tutulumunda her türlü üveit formu ile retinal vaskülit ve optik sinir tutulumu görülebilir. Behçet hastalığı tanısı daha çok hastanın klinik bulguları ile konmaktadır. Henüz klinik bulguların dışmda bir tanı yöntemi veya objektif bir test yoktur. Yeni geliştirilen birçok biyokimyasal ve immünolojik yöntemin hastalığın tanısındaki önemi araştırılmaktadır. Bizde, son yıllarda tanı yöntemlerinde görülen gelişmelerin ışığında, oküler Behçet hastalığının tanısında; geleneksel bazı metodları yanında yeni bir kaç biyokimyasal ve immünolojik metodlar ile renkli Doppler ultrasonografinin rolünü araştırdık. Hastaların takibininde geliştirdiğimiz üveit takip formunu kullandık. Çalışmalar ayrı ayrı ele alınmış, gerekli olanlarda kontrol gurupları kullanılmıştır. Dopler ultrasonografi ile aktif, inaktif ve optik atrofili Oküler Behçet hastalan ile diğer üveitler ve kontrol gurupları karşılaştırılmış, sonuçta oküler kan akımının aktif oküler Behçet hastalan gurubunda diğer guruplara göre artmış olduğu görülmüştür. Fundus flöresein anjiyografî çalışmasında 41 oküler Behçet hastası ile 80 diğer üveit hastası ele alınarak FFA bulgulan değerlendirilmiş; oküler Behçet hastalan gurubunda posterior üveit görülme, periferik retinal vaskülit, optik sinir ve retina tutulum oranlan daha yüksek bulunmuştur. Sialik asit çalışmasında; aktif ve remisyonda Oküler Behçet hastalan ile diğer üveitler, remisyonda üveitler ve kontrol gurupları serum sialik asit düzeyleri yönünden karşılaştırılmış, sonuçta sialik asit serum düzeyinin aktif oküler Behçet hastalan gurubunda diğer guruplara göre anlamlı şekilde artmış olduğu görülmüştür. Kan protein elektroforezi çalışmasında aktif oküler Behçet gurubunda, üveitler gurubuna göre serum al vea2 globulin düzeyleri üveitler ve kontrol guruplarına göre daha yüksek bulunmuştur. 68Katı immunoglobulinleri ve komplemanları çalışmasında; IgM seram düzeyinin aktif oküler Behçet hastaları ve remisyonda oküler Behçet hastalan gurubunda diğer guruplara göre anlamlı şekilde artmış olduğu görülmüştür. Kompleman C3 düzeyi Remisyonda oküler Behçet hastalan gurubunda diğer guruplara göre daha yüksek düzeyde bulunmuştur. Periferik kan hücrelerinin değerlendirildiği çalışmada, aktif oküler Behçet hastalan gurubunda diğer guruplara göre Beyaz küre sayısının anlamlı şekilde artmış olduğu; remisyonda oküler Behçet gurubuna göre bütün hücrelerin artmış olduğu, lenfosit düzeyinin ise remisyonda üveit gurubuna göre artmış olduğu görülmüştür. TveB lenfosit alt guruplannın değerlendirildiği çalışmada T helper hücrelerinin sayısının aktif Oküler Behçet hastalarında, remisyonda oküler Behçet ve remisyonda üveit hastalanna göre artmış olduğu görülmüştür. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ocular involvement ensues about 80% of patients in Behcet's disease. Ocular manifestations of the disease are all types of uveitic conditions, retinal vasculitis and optic nerve involvement. The diagnosis of Behcet's disease is firmly based on clinical findings of patients. There is not any diagnostic method or objective test for diagnosis except clinical findings yet. The importance of a lot of new developed biochemicial and immunologic methods are investigated for the diagnosis of the disease. We also investigated the role of a few new biochemicial and immunologic methods with color Doppler ultrasonography besides some traditional methods under highlights of new developed diagnostic methods for diagnosis of the Behcet's disease. We use an“Uveitis follow form”developed by us to follow up the patients Studies were considered seperately with the use of control groups when necessary. Active, inactive and optic atrophied ocular Behçet patients as well as the other uveitis types and control groups were compared by the use of color doppler sonography. Ocular blood flow was found tobe significantly higher in the active ocular Behçet groups among the others. In the FFA study, 41 ocular Behçet uveitis patients an 80 non-Behçet uveitis patients were studied and incidances of posterior uveitis, peripheric retinal vasculitis and involvement of optic nerve and retina were found to be higher in ocular Behçet patients. In the sialic acid study, active and remissioned ocular Behçet patients as well as the other active and inacive uveitis types and control groups were compared for their serum sialic acid level. We found serum sialic acid levels significantly higher in active ocular Behçet group than the other groups. In the blood protein electrophoresis study, we found significantly higher al and a2 globulin level in the active ocular Behçet groups than non Behçet uveitis groups and control group. 70In the blood immunoglobulins and complemans study, we found significantly higher IgM level in the active ocular Behçet group and remissioned ocular Behçet group and higher C3 level in remissioned ocular Behçet group than non Behçet uveitis groups and control group. In the preripheric blood cells count study, we found significantly higher Leukocytes level in the active ocular Behçet group than the other groups and higher lymphocytes level in the active ocular Behçet group than the remissioned ocular Behçet group. In theT and B lymphocytes sub groups study, we found significantly higher T helper level in the active ocular Behçet group than the remissioned ocular Behçet and inactive uveitis groups. 71