Arka kamera göz içi lenslerinde tilt ve desantralizasyon
  1. Tez No: 49539
  2. Yazar: M. ERHAN YUMUŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Psödofaklarda tilt ve desantralizasyon, astigmatizma, parlama, kamaşma, çift görme veya görüntü etrafında halo formasyonu gibi belirtileri ile hastaların günlük yaşantılarını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Çalışmamızda, Guyton ve Kozaki'nin tarif edip, Akkın ve arkadaşlarının modifiye ettiği yöntemi kullanarak kliniğimizde geliştirdiğimiz apereylerle pseudofaklarda tilt ve desantralizasyon ölçümü yapılmıştır. Ayrıca, gonyolens yardımı ile haptik lokalizasyonu değerlendirilmiş saptanılan lokalizasyonların bu malpozisyonlara etkisi araştırılmıştır. Retrospektif çalışma grubumuz, zarf ve Can-opener tipi kapsülotomi ile öpere edilenler olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Yapılan gonyolens muayenesi sonucu, can-opener ile öpere edilen olguların tümünde haptiklerin sulkusta simetrik yerleşim gösterdiği, zarf kapsülotomi yapılanların ise %35.7' sinde bir haptiğin cep dışında olduğu görülmüştür. Çalışmamızda en yüksek tilt ve desantralizasyon oranlan asimetrik haptik yerleşim gösteren GİL'lerde bulunmuştur. Sulkus grubunda orta derecede, cep içi grubu ise en az tilt ve desantralizasyon değerleri saptanmıştır. Retrospektif grubumuzda haptik materyallerinin (PMMA-Prolen) tilt ve desantralizasyon üzerine etki etmediği bulunmuştur. Ayrıca operasyondan sonra geçen süre ile tilt ve desantralizasyon değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Pro spektif grubumuzda ön kapsülotomi tekniği olarak tümüyle CCC yöntemi kullanılmıştır. Bu grupta rijit monoblok PMMA GİL'leri ile katlanabilir akrilik lensleri karşılaştırılmış tilt ve desantralizasyon açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. CCC uyguladığımız prospektif grubumuz ile uygulanmayan retrospektif grubumuz tilt ve desantralizasyon açısından karşılaştırıldığında ortaya CCC lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Çalışma sonucunda GİL tilt ve desantralizasyonu üzerine etki eden en önemli faktörün asimetrik haptik lokalizasyonu olduğu, bunu da önleyecek en iyi yöntemin CCC olduğu bulunmuştur. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tilt and deceleration of intraocular lenses (IOL) may cause symptoms such as astigmatism, glare, halos, double vision that may affect the daily life of patients. In our study, we have determined the tilt and decentration of IOL with apparatus that is developed by us; defined by Guyton and Kozaki and modified by Akkın et all. Additionally haptic localization is examined with goniolens and effects of localization that causes these malpositions are studied. Retrospective study group is divided into two subgroups: envelope technique subgroup and can-opener technique subgroup. The results of gonioscopic examination ; can-opener capsulotomi technique, leads symmetric haptical localization in sulcus for all patients. On the other hand asymmetric haptic localization (one haptic is in the bag while the other is out) is observed on 35.7% of the patients that are operated by envelope capsulotomy technique. İn our study highest tilt and decentration values are found in asymmetric haptic localization, the lowest values are observed for the patients that all haptics are located in-bag, moderate values are observed for sulcus group. Our retrospective group found that haptic material (PMMA-Prolen) have no effect on tilt and decentration. Furthermore we did not found any significant correlation between malpositions and postoperative period. The second study group generate the prospective group and in this group CCC is completely used as anterior capsulectomy technique. Rigid single-piece PMMA IOL's and foldable soft acrylic lenses are compared and no significant difference is observed in term of tilt and decentration. Compared CCC application with the first group in the term of tilt and decentration of ÎOL, we found statistically significant differences to the in favour of CCC. Finally, our study results indicate that the most important factor that cause tilt and decentration is asymmetric haptic localization and the best method to prevent it is CCC. 36