Yinelenen tutuklu ikilemi
Iterated pri̇soner's di̇lemma
- Tez No: 495421
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ALİ DÜZCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, yinelenen tutuklu ikilemi ve bu oyunda, oyuncular arasındaki iş birliğini teşvik edici, zorlayıcı, çeşitli stratejilerden bahsedilmiştir. Yinelenen tutuklu ikilemine yeni bir bakış açısıyla oyuncuların getirileri arasında doğrusal bir ilişki kuran sıfır determinantlı strateji uzayı tanıtılmıştır. Bir başka bakış açısıyla, etkileşim içindeki taraflara iş birlikçi olmayı nasıl dayatabiliriz sorusuna bir cevap niteliğindeki iyi stratejiler ele alınmıştır. Son olarak sıfır determinantlı stratejiler ve iyi stratejilerden yola çıkarak iş birlikçi davranışa teşvik eden ve iş birliğini daha kararlı hale getiren cömert sıfır determinantlı stratejiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the iterated prisoner's dilemma and the various strategies that are encouraging, challenging, and promoting cooperation between players in this game are mentioned. A new deterministic strategy space, which establishes a linear relationship between the players' payoffs, is introduced to the iterated prisoner's dilemma. From another point of view, good strategies as an answer to the question of how we can challenge cooperating parties are discussed. Finally, it is examined generous zero-determinant strategies that are driven by zero determinant strategies and good strategies, which encourage cooperative behavior and make the cooperation more stable.