Kamu binalarının enerji etkin tasarlanması sonucu oluşacak ısıl performanslarının incelenmesi
Examination of the thermal performances resulting from energy efficient desing of public buildings
  1. Tez No: 495420
  2. Yazar: CENK ÇARKACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Dünyada gereksinim duyulan enerjinin büyük bir kısmı fosil bazlı kaynaklardan elde edilmektedir. Nüfusun hızla arttığı dünyamızda, enerji gereksinimi ve talebi de büyük bir hızla artmaktadır. Maalesef ki artan bu talebin dünya rezervleri tarafından, yakın bir gelecekte karşılanamaz duruma geleceği tahmin edilmektedir. Dünyada olduğu gibi gelişen ülkemizde de enerjiye olan talep her geçen gün artmaktadır. Fakat ülkemiz fosil yakıtlar bakımından kıt kaynaklara sahip olduğu için kullanılan enerjinin verimli ve etkin kullanımı büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde tüketilen enerjinin %25' lik bir bölümü, binalarda ısınma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise binalarda yalıtımın ya hiç yapılmaması veya yetersiz yapılmasıdır. Binalarda yalıtım uygulamalarının usulüne uygun ve yeterli miktarda yapılması durumunda ise kayda değer bir tasarruf potansiyelinin olacağı açıkça görülmektedir. Bu çalışmada Gümüşhane ilinde bulunan bir kamu binasının yalıtımsız ve yalıtımlı halleri analiz edilmiş, yalıtımdan dolayı oluşan ilk yatırım maliyetinin, ne kadar sürede amorti edileceği hesaplanmış ve enerji kimlik belgeleri çıkarılmıştır. Yapılan çalışmada on beş kamu binasının Ansys-Fluent programı kullanılarak, dış duvarlarının yalıtımsız ve yalıtımlı halleri için ısı geçişi analizleri yapılmıştır. Daha sonra ise otuz üç kamu binasının termal kamera görüntüsü alınarak, yalıtımsız ve yalıtımlı halleri için bina dış yüzeyinde oluşan ısı dağılımları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A large amount of energy needed in the world is derived from fossil-based sources. The energy need and demand in our world where the population rapidly increases, also increase at a great pace. Unfortunately, it is estimated that this increasing demand will not be met with the existing world energy reserves in the near future. As is the case in the world, the energy demand in our developing country also increases day by day. However, as our country suffer from scarce fossil fuel resources, efficient and effective energy use comes to the forefront. A large part of the energy consumed in our country (25%) is used for heating purposes in buildings, because thermal insulation in buildings is either never done or made inadequately. It is clear that a considerable amount of energy can be saved if insulation practices are applied in buildings duly and sufficiently. In the present study, the uninsulated and insulated conditions of a public building in Gümüşhane province were analyzed, and the time period for paying off the initial investment cost of the building insulation was calculated. Then, the relevant energy identity documents were issued. In addition, the heat transfer analysis was performed for the uninsulated and insulated conditions of the outer walls of fifteen public buildings using the Ansys-Fluent program. Moreover, the heat distributions formed on exterior surfaces in the uninsulated and insulated conditions of thirty-three public buildings were analyzed comparatively taking thermal camera images.