Zero - Determinant strategies for multiplayer prisoner's dilemma game
Çok oyunculu tutuklu ikilemi oyunu için sıfır-determinantlı stratejiler
  1. Tez No: 853274
  2. Yazar: AHMAD ALI MEHRAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ALİ DÜZCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, oyun teorisi çerçevesinde fedakar ve sömürücü taktikleri kapsayan sıfır-determinantlı stratejiler kavramını tanıtmaktadır. Tekrarlanan Tutuklu İ\-kilemi'nde, belirli koşullar altında yardımsever ve zorlayıcı stratejiler kullanmanın, katılımcıların uzun dönem getirileri arasında beklenen doğrusal bir korelasyona yol açtığı yaygın olarak kabul edilmektedir. Araştırma, yalnızca çok oyunculu yinelenen tutuklu ikilemi'nde bu koşulların varlığını doğrulamakla kalmıyor, aynı zamanda daha az etkili bir zorlayıcı strateji kullanan bir katılımcının, belirli koşulların karşılanması koşuluyla, rakibinin getirisi ile kendi getirisi arasında doğrusal bir bağlantı kurarak muadilini etkileyebileceğini de ortaya koyuyor. Ayrıca çalışma, oyun ittifakları bağlamında sıfır-determinantlı stratejilere dayalı eylemleri koordine etmenin dinamiklerini araştırıyor.
Özet (Çeviri)
This study introduces the concept of Zero-Determinant (ZD) strategies, encompassing both altruistic and exploitative tactics within the framework of game theory. In the Iterated Prisoner's Dilemma, it is widely acknowledged that, under specific circumstances, employing benevolent and coercive strategies leads to an expected linear correlation between the long-term rewards of participants. The research not only validates the presence of these conditions in the Multiplayer Iterated Prisoner's Dilemma but also reveals that a participant using a less potent coercive strategy can influence their counterpart by establishing a linear link between their opponent's payoff and their own, provided specific conditions are met. Additionally, the study investigates the dynamics of coordinating actions based on Zero-Determinant strategies within the context of game-play alliances.