Seismic risk assessment using geographical information system (GIS) with analytic hierarchy process (AHP): Eski̇şehi̇r, Turkey
Coğrafi bilgi sistemı ile analitik hiyerarşi süreci kullanarak deprem risk değerlendirmesi: Eskişehir, Türkiye
- Tez No: 495427
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN AYDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, analitik hiyerarşi işleminin kullanıldığı coğrafi bilgi sistemi kullanılarak Türkiye'de Eskişehir ilinin sismik riskini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın amacı, litoloji, fay hattı ve merkez üstü kriterleri göz önüne alınarak, Eskişehir'in hangi bölgelerinin depreme eğilimli olduğuna cevap bulmaya çalışmaktır. Çalışmadaki temel tartışmalarından bir diğeri, GIS ve AHP temel alınarak üç faktör arasında aynı sonucu veren risklerin hesaplanmasıdır. Çalışmanın sonucunda ilin Afet Risk Azaltma Yönetimi Programı için farklı öneriler ortaya çıkmıştır. İlki, litolojiye göre AHP yöntemi kullanılarak Çifteler ve Alpu ilçeleri en yüksek deprem sismik riskine sahip olduğunu ve GIS yönteminde ise en yüksek sismik riski Tepebaşı ilçesi göstemektedir. İkincisi, fay hattıya gore, AHP yöntemi kullanılarak en yüksek sismik risk Tepebaşı ilçesindedir. Diğer yandan GIS yöntemine dayalı olarak İnönü, Mihalgazi, Tepebaşı, ve Sarıcakaya en yüksek sismik risk göstermiştir. Üçüncüsü, merkez üssü temel dayanarak AHP yönteminde diğer faktörler gibi en yüksek sismik risk yine Tepebaşı ilçesindedir ve GIS yönteminde ise İnönü, Sarıcakaya, ve Alpu ilçesindedir. Dördüncüsü, üç senaryo kullanılarak Tepabaşı ve İnönü ilçelerinin Eskişehir ilinde en yüksek depremselliğe sahip olduğunu göstermektedir. Son olarak, GIS ve AHP yöntemine dayalı olarak, üç senaryoden elde edilen sonuç, Tepebaşı ilçesinde benzer bir sismik risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess the seismic risk using geographical information system with the used of Analytic hierarchy process in the province of Eskişehir, Turkey. Specifically, this paper sought to answer which area in the province of Eskişehir is highly prone to earthquake based on lithology, fault lines, and epicenter. Based on the three criteria, which area of the province is highly prone to earthquake. Lastly, based on GIS and AHP, which among these three factors produce the same result of computation of risks. The result of the study creates different suggestions for the Disaster Risk Reduction Management Program of the province. First, based from lithology, the result in AHP method shows that the district of Çifteler and Alpu has the highest risk of earthquake seismicity while the result of GIS method shows that the district of Tepebaşı has the highest risk of seismicity in Eskişehir province. Second, based from fault lines, the result in AHP method shows that Tepebaşı has the highest risk of seismicity while based on GIS method, the district of İnönü, Mihalgazi, Tepebaşı, and Sarıcakaya has the highest risk of seismicity. Third, based on epicenter, the result in AHP method shows that Tepebaşı has the highest risk of seismicity while based on GIS method, the result shows that İnönü, Sarıcakaya, and Alpu has the highest rate of seismicity. Fourth, using the three scenarios, the result shows that the district of Tepebaşı and İnönü has the highest rate of seismicity in the province of Eskişehir. And lastly, based on GIS and AHP method, the result of scenario three produce a similar seismic risk in the district of Tepebaşı.