Eskişehir kent merkezinde gece gündüz nüfus hareketlerinin CBS yöntemleri ile analizi
Analysis of day night population movement in Eskisehir city center using GIS methodology
- Tez No: 495428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN UYGUÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Coğrafi bilgi sistemleri yöntemleri nüfusun haritalanması için yıllar boyunca kullanılmıştır. Başlangıcından bu yana geçirdiği gelişim sürecinde haritalama teknikleri, hesaplama yöntemleri, kullanılan farklı veri setleri olmuştur. Çeşitli sebeplerden dolayı farklı zamansal ve mekânsal çözünürlüklerde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, geçmişte kullanılmış haritalama teknikleri, hesaplama yöntemleri, çalışmalar arasında birbirlerinden farklılaşan noktalar ve bunların sebepleri üzerine bir inceleme yapılmıştır. Bu değerlendirmenin ardından Eskişehir kent merkezi olarak kastedilen Eskişehir'in iki merkez ilçesi olan Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerindeki 175 mahallede yaşayan nüfusun dağılımının ve gün içerisindeki hareketinin gösterilmesi için yapılan çalışma aktarılmıştır. Gece nüfusu ve gündüz nüfus nüfusunun değişim modellerinin kullanılabileceği alanlar hakkında genel bir bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographic Information systems methodologies are used in mapping the population for many years. During the evolution period from beginning there has been diferent mapping techniques, calculation methods and different data sets used. For many reasons outcomes may vary in different spatial and temporal resolutions. In this study, an analysis on mapping techniques, calculation methods, differences between works and the reasons of it was handled. After the consideration, work to visualise population distrubion and and movement along one day on 175 districts of Eskisehir's so called central municipal areas Odunpazarı and Tepebaşı, is presented. Areas may use and usages of day time night time population exchange models are briefly explained.