Kültürel miras alanları için coğrafi bilgi sistemleri (CBS) destekli web haritası ve arayüz tasarımı: İstanbul kara surları örneği
Web map for cultural heritage sites aided geographical information systems (GIS) and interface design: Istanbul land walls case
- Tez No: 495431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KIVILCIM ÇORAKBAŞ, PROF. ALPER ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, Geography, Industrial Design, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Teknoloji alanındaki gelişmeler, birçok alana olduğu gibi haritalara da etki etmiştir. Geleneksel haritalar yerini, web ortamının ve coğrafi bilgi sistemlerinin etkisiyle interaktif haritalara bırakmıştır. Miras alanlarının yorum ve sunumunda önemli potansiyelleri olan interaktif web haritaları salt mekansal ve teknolojik bir konu değil aynı zamanda bir tasarım ve kartografya konusudur. Tez çalışmasında amaçlanan, miras alanları için interaktif bir web haritası ve arayüz tasarımı oluşturmaktır. Web haritasında ve arayüz tasarımında Gestalt ilkelerinden faydalanılmıştır. Haritalanan alan ise İstanbul Kara Surları olarak belirlenmiştir. Alan için hazırlanan web haritasının işleyişi, CBS araçları ile birlikte değerlendirilmiş ve bir webCBS uygulaması elde edilmiştir. Çok katmanlı yapıdaki bu webCBS uygulaması ise, derin haritalama ile ilişkilendirilmiştir. Web, uygulamanın sunum ortamı olarak kullanılmıştır. Ayrıca, CBS'nin konumsal ve konumsal olmayan verileri bir arada değerlendirmeye uygun yapısından faydalanılmıştır. Gestalt ilkeleri ise, düzen ve kompozisyonun oluşturulmasında etkili olmuştur. Bu ilkeler, kartografya gereklilikleri ile birlikte harita tasarımına katkı sağlamıştır. Sonuç olarak, miras alanları için CBS destekli bir web haritası ve arayüz tasarım önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in technology affect many fields as well as spatial mapping. In most of the cases, interactive maps replaced conventional maps with the influence of web and geographical information systems. Interactive web maps that have significant potential for interpretation and presentation of heritage sites are not only a spatial and technological issue but also they are about design and cartography. The aim of the thesis is to design an interactive interface for interactive maps of heritage sites. Gestalt design principles are used in web mapping and interface design as leading principles. The area to be mapped is selected as the Istanbul Land Walls. The operation of the web map prepared for the site was evaluated together with the GIS tools and a webGIS application graphic design was obtained. Moreover, the multi-layered webGIS application is associated with deep mapping. Furthermore, using GIS, spatial and non-spatial data were evaluated altogether. The Gestalt principles leaded the formation of the order of the composition. These principles, together with the requirements of cartography, shaped the web map design. As a result, a GIS web map interface design for the Land Walls World Heritage Site was proposed.