Rıemann geometrisinde bochner tekniği
The bochner technique in riemannian geometry
  1. Tez No: 495432
  2. Yazar: ÖZGE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT LİMONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde Riemann geometrisinde Bochner tekniği tanıtılmıştır. Bochner tekniğinde kullanılan Riemann metrik tensörü, Levi-Civita bağıntısı, tensör türevi, Riemann eğriliği, Ricci eğriliği, skaler eğrilik gibi bazı temel kavramlar verilmiştir. Bochner formülü elde edilmiştir. Bu formül kullanılarak Riemann geometride iyi bilinen bazı teoremler ispatlanmıştır. Bu teoremler hem orijinal Ricci eğriliğini hem de onun bir modifikasyonunu içermektedir. Ayrıca bu teoremler harmonik vektör alanları, Killing vektör alanları ve konformal Killing vektör alanları ile de ilgilidir. Bu sebepten bu vektör alanları tanımlanmıştır ve bazı özellikleri not edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Bochner technique is presented in Riemannian geometry. Some basic concepts such as Riemannian metric tensor, Levi-Civita connection, tensor derivation, Riemannian curvature, Ricci curvature, scalar curvature used in Bochner technique are given. The Bochner formula is obtained. Some well-known theorems in Riemannian geometry are proved by use of this formula. These theorems include both the original Ricci curvature and a modification of its. Additionally, these theorems concern with harmonic vector field, Killing vector field and conformal Killing vector field. Hence, these vector fields are defined and their some properties are noted.