Roles of product designers in social innovation: Cases from Portugal
Sosyal inovasyonda ürün tasarımcılarının rolü: Portekiz örneği
- Tez No: 495430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması, birbirlerinin gelişimine katkıda bulunabilecek alanlar olarak değerlendiren sosyal inovasyon ve tasarım konularını ele almaktadır. Tasarım, endüstri sektörü içerisinde artık bilinen bir meslektir, ancak yeni bir düşünce dalgası, tasarımın, tasarımcılar tarafından genellikle tamamlayıcı, teknik bir inovasyon çalışması olarak görülen ve sosyal nitelik taşıyan sorunlara yönelik uygulanması gerektiği üzerinde durmaktadır. Bu doğrultuda, tez çalışmasında, tasarımcıların sosyal inovasyona nasıl daha iyi entegre edilebilecekleri hakkında görüş sunulmakta, tasarım rollerine ait kavramlarla ilgili çalışmaların literatür taraması yapılmaktadır. Ayrıca toplumsal inovasyon, tasarım ve sosyal yönler, tasarım pratikleri ile ilgili bilgiler de bu çalışmada yer almaktadır. Sosyal inovasyon, Portekiz'deki en gelişmiş sektörlerden biri olmasa da diğer sektörler arasında kendisine yer açmaya çalışmaktadır. Bu özelliğinden dolayı da saha çalışması için Portekiz'de 10 görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler yardımıyla çalışmanın, sosyal inovasyon ve geleceğe yönelik olasılıkları belirlemek üzere örnek bir vaka özelliği taşımakta olduğu ve tasarımcıları uyumlu bir biçimde bir araya getirmek amacıyla olası sonuçları ortaya koyduğu yönünde verilere ulaşılmıştır. Bununla birlikte bu örneklerin temel yönlerinin bir özeti sunulmakta ve tartışılmaktadır. Son olarak Portekiz'deki durumun ne olduğu ile ilgili genel bir açıklamada yer almakta ve çalışmada sosyal inovasyon alanında çalışmak isteyen tasarımcıların takip edebilecekleri iki olası yol üzerine öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis work is based on the subjects of Design and Social Innovation, considering both as fields that can contribute to the expansion of each other. Design is already a well-stablished profession within the Industrial sectors, yet a new wave of thought calls for its implementation in problems that are of a social nature, and that would complement the work of technical innovation which is usually assumed by designers. To present a panorama of how designers could be better integrated into Social Innovation, a literature review of works dealing with the concepts of roles of Design, social innovation, Design and social aspects, and practices of Design is presented. Followed by a field study consisting of a survey of ten examples from Portugal; a country with the particularity of having an already striving Social Innovation sector. This context gives Portugal the characteristic of serving as a model case to research about the route taken by Social Innovation initiatives and the possibilities for future designers. With the aim of founding ways to facilitate the incorporation of designers to this field. A summary of the main aspects of these examples are presented and discussed; as well as a general description of what could be the general situation in Portugal. It ends with the recommendation of two possible paths to be followed by designers wanting to enter the field of Social Innovation.