Hiyaluronik asit tabanlı ve hedefli nano taşıyıcı sistem geliştirilmesi
Development of hyaluronic acid based and targeted nano carrier system
  1. Tez No: 495433
  2. Yazar: AYÇA BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) istatistiklerine göre her yıl yaklaşık 8,8 milyon insan kanserden hayatını kaybetmektedir ve 2020 yılı içerisinde bu ölümlerin 13 milyonu geçmesi beklenmektedir. Mevcut kanser ilaçlarının dezavantajlarını elimine etmek için hedeflenmiş nano-taşıyıcı sistemler üzerine çalışmalar önem kazanmıştır. Bu çalışmada; tümör hücre yüzey reseptörü olan CD44'ü hedefleyecek Hiyaluronik asit (HA) tabanlı nano-taşıyıcı lipozomal yapı geliştirilmiştir. Yaklaşık 95 kDa boyutunda HA, Streptococcus equi hücre kültüründen Sephadex G-75 kullanılarak saflaştırılmış ve, immobilize Hiyaluronidaz kolon sistemi ile 5 kDa boyutuna getirilmiştir. HA karakterizasyonu, Jel Geçirgenlik Kromotografisi (GPC), Heksadesiltrimetilamonyum bromür (CTAB) yöntemi ile yapılmıştır. Saflaştırılan HA, ANADOLUCA yöntemi ile hedefleme ajanı olarak kullanılacak MATyr-Ru(bipy)2-HA kompleksine dönüştürülmüş, ayrıca hem ikincil ajan olarak hem de görüntüleme için ''Green Fluorescent Protein'' (GFP) kullanılmıştır. siRNA enkapsüle lipozom, 1,2-Dioleoil-sn-glisero-3-fosfokolin (DOPC), 2 metakriloiloksietil fosforilkolin (MPC), ve kolesterol (Chol) kullanılarak ince film hidrasyon ve sonikasyon yöntemi ile sentezlenmiş; karakterizasyonu için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), boyut ve zeta potansiyeli analizleri yapılmıştır. Lipozom, yaklaşık olarak 90 nm boyutunda bulunmuştur. Sonuç olarak, elde edilen nano-taşıyıcı lipozomal yapının kanser hücrelerinin hem görüntülenmesinde hem de tedavisinde umut vadeden bir yaklaşım olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization (WHO) statistics, an estimated 8.8 million people die from cancer each year, and in 2020, these deaths are expected to exceed 13 million deaths. It has become important to work on targeted nano-carrier systems to eliminate the disadvantages of current cancer drugs. In this study; a hyaluronic acid (HA) based nano-carrier liposomal structure has been developed that will target CD44, the tumor cell surface receptor. The HA, which was found to have a molecular weight of about 95 kDa, was purified and stabilized by using Sephadex G-75 from Streptococcus equi culture and transformed into a size of 5kDa by the immobilized Hyaluronidase (Hyase) column system. HA characterization was performed by Gel Permeation Chromotography (GPC) and Hexadecyltrimethylammonium bromide (CTAB) method. The purified HA was converted to the MATyr-Ru(bipy)2-HA complex to be used for targeting by the ANADOLUCA method and ''Green Fluorescent Protein'' (GFP) was used both as a secondary agent and for imaging. siRNA encapsulated liposome was synthesized by thin film hydration and sonication method using 1,2-Dioleoyl-sn-glycero-3-phosphocholine (DOPC), 2-Methacryloyloxyethyl phosphorylcholine (MPC) and Cholesterol (Chol). Scanning Electron Microscopy (SEM) and size and zeta potential analyzes were performed for characterization. The liposome was found to be about 90 nm in size. In conclusion, the obtained nano-carrier liposomal structure is thought to be a promising approach for both imaging and treatment of cancer cells.