Bor türev atığından montiselit (CaMgSiO4) esaslı biyoaktif seramik tozların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of monticellite (CaMgSiO4) based bioactive ceramic powders obtained from boron derivative waste
  1. Tez No: 495435
  2. Yazar: LEVENT KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, ekonomik ve çevreci bir yöntem ile bor türev atığından montiselit esaslı biyoaktif seramik tozlarının sentezlenmesi adına yeni bir yaklaşım sunmak istenmiştir. Bor türev atığından montiselit esaslı seramik tozların katı-hal sentezi, sentezlenen tozların tane boyutunun kemik-benzeri apatit oluşumu üzerine etkilerinin araştırılması ve montiselit esaslı seramik tozların sitotoksisitesinin incelenmesi bu çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır. Bununla birlikte sistematik ısıl işlemler eşliğinde atığın faz dönüşüm mekanizması araştırılmıştır ve montiselit fazı 650°C'de elde edilmiştir. En kararlı montiselit esaslı seramik tozu 800°C'de 4 saat süresince sentezlenmiştir ve bu tozu (SP-800°C-4h) öğütme süresi bilyalı değirmen kullanılarak optimize edilmiştir. Kırılmış ve 2 saat süresince öğütülmüş tozlardan oluşan peletlerin Lac-SBF içerisinde 7 gün bekletilmesinin ardından elde edilen sonuçlar, montiselit esaslı seramik tozların kemik-benzeri apatit oluşumunu sağladığını ve tane boyutun azalması ile bu oluşumun hızlandığını göstermektedir. Montiselit, akermanit, diopsit ve kalsiyum magnezyum borat fazlarından oluşan montiselit esaslı seramik tozun farklı memeli hücreleri (3T3-L1, HUVEC, CRL-2120) üzerindeki sitotoksisitesi in vitro MTT, NRU ve JC-1 renklendirme testleri ile farklı konsantrasyonlarda (10, 50, 100, 200, 400, 500, 800 μg/ mL) değerlendirilmiştir. Sonuçlar, montiselit esaslı seramik tozun 10 - 200 μg/ mL konsantrasyon aralığında biyouyumlu olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the presenting of a novel approach in a cost-effective and environmentally friendly way for the synthesis of monticellite based bioactive ceramic powders from boron derivative waste was intended. The aims of the study are the solidstate synthesis of monticellite based ceramic powders from boron derivative waste, the investigation of the effect of particle size on bone-like apatite formation ability of monticellite based ceramic powders and the determination of the cytotoxicity of monticellite based ceramic powder. Also, the phase transformation mechanism of boron derivative waste was investigated during systematic heat-treatments and monticellite phase could be formed at 650°C. The most stable monticellite based ceramic powder was synthesized at 800°C for 4 h (SP-800°C-4h) and its ball-milling time was optimized. Following to immersion of wafers composed of crushed SP-800°C-4h and ball-milled SP-800°C-4h for 2 h in Lac-SBF for 7 days, the obtained results showed that monticellite based ceramic powders have bone-like apatite formation ability and it is improved by the particle size reduction. The cytotoxicity of monticellite based ceramic powder, comprising monticellite, akermanite, diopside and calcium magnesium borate phases, on different mammalian cell lines (3T3-L1, HUVEC, CRL-2120) was determined by in vitro assays of MTT, NRU and JC-1 staining at the concentrations of 10, 50, 100, 200, 400, 500 and 800 μg/ mL. The results indicated the biocompatible characteristic of monticellite based ceramic powder at the concentration range of 10 - 200 μg/ mL.