Filling missing ratings in privacy-preserving collaborative filtering systems
Gizlilik tabanlı ortak filtreleme sistemlerinde kayıp değerlemeleri işleme
  1. Tez No: 495464
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ortak filtreleme kullanıcıların değerlemelerini kullanarak benzer kullanıcıları tespit eden ve onlar için tahmin üreten etkili bir kişiye özgü öneri tekniğidir. Fakat bu teknikle ilgili tartışmalı birinci mesele, ciddi mahremiyet risklerini de beraberinde getiren birçok kişisel bilginin ortak filtreleme sistemleri ile paylaşılmasıdır. Gizliliği koruyan ortak filtreleme algoritmaları temelde bu gizlilik sorununu çözmek için geliştirilmiştir. Toplanan veri setindeki kayıp değerler ise ortak filtreleme sistemlerinin bir başka temel sorunudur. Ortak filtreleme sistemlerinde çok fazla ürün olduğu için genellikle kullanıcılar bu ürünlerin hepsini oylayamadığı gibi aksine az ve sınırlı sayıda ürünü oylamaktadırlar. Bunun sonucunda ise benzer kullanıcıları bulup onlar için doğru tahminler üretmek için yetersiz miktarda bilgi elde edilmektedir. Çok boşluklu kullanıcı-ürün matrisi ortak filtreleme algoritmalarının genel performansını olumsuz etkilemektedir. Literatürde bu problemi ortadan kaldırmak için oluşturulmuş hali hazırda bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan bazıları elde bulunan verileri kullanarak kayıp değerleri doldururken diğerleri ise yardımcı verilerden faydalanırlar. Benzer problem gizlilik-tabanlı ortak filtreleme algoritmalarında da mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, çeşitli gizlilik temelli ortak filtreleme algoritmaları üzerinde bazı yardımcı veri kullanmayan kayıp değer doldurma metotlarını uygulayarak öneri kalitesini arttırmaktır. Hali hazırdaki metotlar maskelenmiş seyrek veriye uygulanacak şekilde değiştirilecektir. Gerçek veri setleri ile deneyler yapılarak önerilen kayıp değerlemeleri işleme yöntemlerinin gizlilik-tabanlı ortak filtreleme sistemlerinde ne kadar başarılı oldukları tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Collaborative filtering is an influential personalized recommendation technique deducing like-minded users from their ratings and producing predictions for them. However, the first controversial issue with this technique is that people may share a lot of individual information with collaborative filtering systems, which brings serious privacy risks. Privacy-preserving collaborative filtering algorithms are mainly contrived to deal with this privacy challenge. Missing values in the collected data set is another major issue in collaborative filtering systems. Users usually do not rate all items; conversely, they rate only a limited number of them because there are too many items to rate. Accordingly, there exists insufficient information to locate similar users correctly and generate accurate predictions. There are readily available methods in the literature constituted to overcome this problem. While some of these methods try to impute the missing values by only using the available data, the others utilize auxiliary data. The objective of this study is to apply some of the missing data imputation methods using no auxiliary data on several privacy-preserving collaborative filtering algorithms in order to boost the recommendation quality. Existing missing data imputation methods are modified in such a way that they can be applied to perturbed data. Several experiments are performed using a real data set to show how effective the methods are in privacy-preserving collaborative filtering systems.