Investigating the his adoption in private healthcare sector in Iraq using utaut model
Irak'taki özel sağlık kurumlarında hıs adaptasyonunun utaut modelikullanılarak araştırılması
- Tez No: 495498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma, Irak'ın özel sağlık sektöründe teknoloji entegrasyonunun etkilerini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, çalışma, elektronik sağlık (e-sağlık) sistemlerinin olası yapısı olan HIS“Sağlık Bilgi Sistemi”teknolojisine yoğunlaşmıştırr. E-sağlığın ve HIS'in benimsenmesinin öneminin kavranması için ilgili literatür gözden geçirilmiş bunu takiben Irak'ın sağlık alanı boyunca HIS'in benimsenmesine yönelik bazı zorluk ve kısıtlamaların ortaya çıkması sağlanmıştır. HIS „in özel saplık sektöründeki adaptasyon faktörlerinin ortaya çıkartılması amacıyla UTAUT modeli kullanılmıştır. Bu amaçla, rastgele seçilen 250 rastgele katılımcı üzerinden çevrimiçi bir anket uygulanmış, 204 adet geçerli yanıt elde edilmiştir. HIS'in özel sağlık sektöründe benimsenmesinin değerlendirilmesi açısından UTAUT modelinin etkinliği, Faktör analizi, Korelasyon Analizi ve Regresyon analizi teknikleri ile ortaya çıkartılmıştır. Davranış Niyeti (BI) üzerinde HIS'in benimsenmesine ilişkin Çaba dışı Beklenti (EE) dışındaki tüm belirlenen değişkenlerin (Performans Beklentisi (PE), Sosyal Etki (SI) ve Kolaylaştırıcı Durumların (FC)) önemli etkilerini vii saptamak amaçlı tüm boş hipotezler reddedilmiş, ayrıca Kullanıcı Davranışı (UB) ve Davranış Niyeti (BI) arasında önemli bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study emphasizes the implications of technology integration across the private healthcare sector of Iraq. In this regard, the study has focused the technology of HIS“Health Information System”, as the potential construct of electronic - health (e-health) systems. The relevant literature has been reviewed to gain insights on e-health and the significance of HIS adoption as well, followed by the identification of certain challenges or constraints towards HIS adoption across the Iraqi healthcare domain. Accordingly, the research has also assessed the effectiveness of deploying UTAUT model for determining the adoption of HIS technology across the targeted domain. By means of conducting an online survey across 250 randomly sampled participants, the researcher has gained 204 valid responses. Factor analysis, Correlation analysis, and Regression analysis techniques have governed the effectiveness of the UTAUT model in terms of assessing the adoption of HIS across the private healthcare sector of Iraq. Three of the null hypotheses have been rejected and one of them has been accepted, ascertaining the significant impacts of the v identified variables (Performance Expectancy (PE), Social Influence (SI), and Facilitating Conditions (FC)) on the Behavioural Intention (BI) towards HIS adoption, except Effort Expectancy (EE). Furthermore, User Behaviour (UB) also has a significant relationship with the Behavioural Intention (BI).