SDN improvements and solutions for traditional networks
SDN improvements and solutions for traditional networks
  1. Tez No: 495497
  2. Yazar: MOHAMMED AMER YAHYA YAHYA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. REZA ZARE HASSANPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnternetin yeni akımı, her şeyin bağlı olduğu ve her yerden erişilebilen dijital bir dünyanın inşasına yol açtı. Bununla birlikte, geleneksel ağların yönetimi daha karmaşıklaştı ve zorlaştı. Statik özelliklerinden dolayı, interneti yapılandırmak zordur ve yeniden yapılandırma hatalarına, istenmeyen değişikliklere ve aşırı yüklemeye neden olur. Konuyu zorlaştıran başka bir sebep de, geleneksel ağlar da dikey olarak entegre edilmiş durumdadır, kontrol ve veri düzlemi aynı cihaza yerleştiriliyor demektir. Yazılım tanımlı ağ (SDN), kontrol düzlemini veri düzleminden ayırarak mevcut ağın davranışını değiştirmeyi garanti eden ve ağlara merkezi yönetim ve ağ programlama olanağı sunan yeni bir trenddir. SDN, ağda yeni kavramlar üretmeyi ve sunmayı daha kolay hale getirir, ağ denetimini basitleştirir ve ağ geliştirmeyi kolaylaştırır. Bu tezde, geleneksel ağlar için SDN geliştirmeleri ve çözümleri tanıtıldı ve mevcut ağ teknolojileri ve bunların özellikleri açıklandı. Ardından, yönetimlerde, yönlendirmede, cihaz bağımlılığında, sermayede ve işletme maliyetinde, sertlik ve karmaşıklık gibi konularda mevcut ağların sınırlamalarını sunduk. Bunun yanında, SDN'den bu kısıtlamalara, bulut bilişim ve heterojen ağlar ile çözümler önerdik. Ayrıca, ağ yönlendirme, güvenlik ve erişim kontrolü, internet araştırması, mobil cihaz ayırma ve kablosuz sanal makinelerde SDN uygulamalarına baktık. Buna ilaveten, internet tabanlı bir ağ olan trafik mühendisliği ile ilgili olarak SDN'in en yeni trendlerinden birisini tanıttık. Son olarak, geleneksel ağlara SDN tarafından sağlanan faydaları simülasyonlar yoluyla gösterdik. SDN yönetimlerinin avantajlarını göstermek için tek bir IP katmanı ve çok katmanlı optik ağ (DWDM yerine MPLS) seçtik. Test ortamının yapılandırılmasının nasıl olacağını ve ne kadar faydalı olabileceğini gösterebilecek bir SDN denetleyicisi kullandık. Kullanılan SDN denetleyicisi ONOS denetleyicisiydi.
Özet (Çeviri)
The new trend of the internet has led to building a digital world, where everything is connected and from any place can be accessible. Nevertheless, the management of conventional networks is complicated and difficult. Because of its static characteristics, it is hard to configure and the reconfiguration causes errors, unwanted changes, and extra load. Another reason which makes the matters harder is that the traditional networks are also perpendicularly integrated which means the control and the data planes are embedded in the same device. Software defined networking (SDN) is a new trend of networking which guarantees to alter the behavior of the current network through decoupling the control plane from the data plane and gives the networks centralized management, and offers the capability to program the network. SDN makes it simpler to produce and present new concepts in networking, simplifies network control, and facilitates network development. In this thesis, we introduce the SDN improvements and solutions for traditional networks, and explain the current networks technologies and their features. Subsequently, we present the limitations of the current networks in managements, routing, devices dependency, capital and operational cost, and rigidness and complexity. We also give the proposed solutions from SDN to these limitations, cloud computing, and heterogeneous networks. We also look at SDN applications in network routing, security and access control, Internet research, mobile device offloading, and wireless virtual machines. In addition, we introduce one of the newest trends of SDN regarding traffic engineering which is Intent-based networking. Finally, we demonstrate through simulations the benefits which are provided by SDN to traditional networks. We select a single IP layer and a multilayer optical network (MPLS over DWDM) to demonstrate the advantages of SDN managements. We deployed an SDN controller that can illustrate how the test environment configuration is carried out and how beneficial it can be. The SDN controller used was the ONOS controller.