Türkiye'ye yönelik yabancı göçün nedenleri üzerine bir değerlendirme (2000 ve sonrası)
International migration on the reasons for Turkey research (2000 and after)
  1. Tez No: 495577
  2. Yazar: FATMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Göç insanların siyasi, sosyal, ekonomik vb. sebeplerden zorunlu ya da gönüllü olarak yer değiştirmesi olarak tanımlanmaktadır. Göç olgusu, hem göç veren hem de göç edilen ülkelerin iktisadi, siyasi ve sosyal açıdan derinden etkilemektedir. Dolayısıyla politika yapıcıların konuya karşı duyarsız kalması mümkün değildir. Bütün ülkelerde siyasal iktidarlar göçün negatif etkilerini azaltmak öte yandan göçün pozitif etkilerinden olabildiğince daha fazla yararlanabilmek için tutarlı politikalar geliştirmektedirler. Göç ile ilgili politikalar geliştirirken her şeyden önce göçün nedeninin doğru olarak tespit edilmesi gerekmektedir. Göçün nedenlerinin doğru olarak tespit edilmesi, göç ile ilgili kurumların yayınlamış olduğu bilgi ve belgelerin incelenmesi ve saha araştırmalarıyla sağlanabilir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'ye yönelik göçün nedenlerini konaklama işletmelerinde istihdam edilen göçmenlerle müzakere ederek belirlemektir. Çalışma kapsamında ilgili işletmelere yönelik olarak saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Yöntem olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede 27 kişi ile derinlemesine müzakere yapılmıştır. Müzakere yapılan 27 kişinin yaş ortalaması 25-33'tür ve görüşme yapılan kişilerden 23 kişi Endonezyalı, 1 kişi Nepalli, 1 kişi Hindistanlı, 2 kişi de Türkmenistanlıdır. Müzakerelerden elde edilen bilgiler analiz edildiğinde Türkiye'ye yönelik göçün ekonomik gerekçelere ve Network ilişkilerine dayandığına ilişkin bulgulara ulaşılmıştır. Benzer çalışmaların farklı sektörler için de gerçekleştirilmesini göç politikalarına güvenilir veri sağlamak açısından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration can be defined as a forced or voluntary movement because of political, social, or economic reasons. The phenomenon of migration deeply affects the economic, political and social aspects of both immigrant country and the country of immigration. It is therefore not possible for policy makers to be unconcerned to the issue. In all countries, political authorities launch coherent and easily applicable migration policies in order to reduce the negative impacts and improve the positive impacts of migration. To develop convenient policies for migration, first of all, the causes of migration need to be determined clearly. Accurate identification of the causes of migration can be handled by examining the data, by searching the documents published by the institutions involved in migration, and by field studies. The aim of this study is to determine the causes of migration towards Turkey by negotiating with immigrants who are employed in the hospitality business. Within the scope of the study, a field survey was conducted for the related businesses and qualitative research method was applied. In this context, 27 people were deeply negotiated. The average ages of those 27 people were 25-33. 23 of them were from Indonesian, 1 person was from Nepal, 1 person was from India and 2 people were from Turkmenistan. According to the results of the face-to-face discussions, the two basic reasons of migration towards Turkey are economic and network relations. It is strongly suggested that similar studies should be carried out for different sectors in order to get reliable data to be used to launch suitable migration policies.