Kadın sığınma evinde kalan kadınların öznel iyi oluş düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi
Examination of subjective well-being and coping styles of women staying in the women's shelter
- Tez No: 495581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA ERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kadına yönelik şiddet Türkiye'de gün geçtikçe daha fazla konuşulan bir olgu haline gelmiştir. Her gün yüzlerce kadının şiddete maruz kaldığı tahmin edilmekte ve şiddet mağduru kadınların bir kısmı sığınma evlerine sığınmaktadır. Kadın sığınma evinde kalan kadınlarla ilgili yapılmış araştırmaların sayısının az olmasından hareketle, bu çalışmanın amacı kadın sığınma evinde kalan kadınların öznel iyi oluş düzeylerini ve stresle başa çıkma tarzlarını araştırmaktır. İstanbul'un Anadolu yakasındaki çeşitli belediyelerin kadın sığınma evlerinde kalan 70 kadın bu çalışmaya katılmıştır. Öznel İyi Oluş Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCL-R-90), Katılımcı Bilgi ve Demografik Veriler Formu ve Bilgilendirilmiş Katılımcı Onam Formu kullanılmıştır. Katılımcılar şiddet görme sıklığına ve şiddetin süresine göre kategorize edilmiştir. Şiddet süresine göre kadınların stresle başa çıkma tarzlarının anlamlı düzeyde farklı olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak şiddetin sıklığı daha az olan kadınların stresle başa çıkma tarzlarından kaçınma ve kendine saklamayı daha çok tercih ettikleri bulunmuştur. Araştırma sonuçları literatür ışığında tartışılmış, gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler belirtilmiş ve araştırmanın sınırlılıkları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays violence against women in Turkey has become a popular subject. It is estimated that hundreds of women are subjected to violence every day, and some of the violence victims are taking refuge in shelters. In view of the small number of studies on women living in a shelter, the aim of this study is to investigate the subjective well-being of the women living in the shelter and the ways in which they cope with stress. Seventy women who lived in the women's shelters of the various municipalities of Istanbul's Anatolian side participated in this study. (SCL-R-90), Participant Information and Demographic Data Form, and Informed Participant Recognition Form were administered. Participants were categorized according to the frequency of violence and duration of violence. Significant differences were found among women according to duration of violence in terms of coping strategies. In addition, it was found that women with lower incidence of violence use escape/avoidance and keeping to self as strategies for coping with stress. The results of the research are discussed in the light of the literature, suggestions are given for the future studies and the limitations of the research are explained.