Bedenin toplumsal inşası: İstanbul'da kadın üniversite öğrencileri ve anneleri üzerine nitel bir araştırma
Social construction of body: A qualitative study on female university students and their mothers
  1. Tez No: 495604
  2. Yazar: EZGİ YUDUM KIZAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BOZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Toplumsal cinsiyet tartışmaları bağlamında beden konusu oldukça önemli ve yeni bir tartışma alanıdır. Beden, aynı zamanda dahil olunan gruplar, yaşanılan toplum hakkında diğer insanlara fikir sunar. Cinsiyete dayalı sosyal sistemin normları bedenin kontrolünü de sağlamaktadır. Beden sosyal bilimler için her ne kadar zengin bir fikir olsa da bedenin, haz alan, uyuyan, şiddet gören ya da ölümlü bir sonu olan bir olgu olmasıyla da ilintilidir. Beden bir simgedir ve insanın toplumdaki maddi yansımasıdır. Bedenin nasıl yansıtıldığı ve anlamlandırıldığı önemlidir. Bu araştırmada, kadın bedenine yönelik iktidar ele alınmıştır. Bu araştırmada niteliksel araştırma yöntem ve tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada, İstanbul'da bir devlet üniversitesinde okuyan genç kadın öğrencilerin ve annelerinin bedene yönelik düşünceleri katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılarak incelenmiştir. Araştırmada anneler ile genç kadınların bedenleri ile ilgili düşünceleri toplumsal uzlamda ele alınırken, kadın bedenine yönelik toplumsal baskılar, ideal olan kadın bedeninin nasıl inşa edildiği ve kadın bedenine yönelik müdahaleler ele alınmıştır Bu araştırmada, üniversite öğrencisi genç kadınlar ve annelerinin, erkek egemen ilişkiler nedeniyle beden inşalarında toplumsal baskılar yaşadıkları ortaya konmaktadır. Diğer yandan bu iki grubun beden inşalarında kayda değer bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Within the context of gender debates, the issue of the body is a very significant and new area of discussion. The body offers to other people ideas about the people who make up a particular society. Gender-based social system's norms also provide control of the body. Although the body is a rich idea for the purposes of social sciences, it is mainly the fact that the body is an entity that experiences pleasure, sleep, pain, and a mortal ending that is mostly associated with body. The body is a symbol. Furthermore the body is the material reflection of people in a society. How the body is projected and understood is a matter of great importance. This research tackles issues related to the power or capabilities of the female body. This research has utilized qualitative research methods and techniques. The research was conducted by interviewing the young girls and the mothers who were undertaking their studies at a state university in Istanbul. In-depth interviews were used in the survey. In this research while taking into account the thoughts of the mothers and the girls regarding bodies, the pressures towards the female body, the ideal female body and the interventions directed to the female body were also taken into consideration. This research presents that young university student women and their mothers' experience social oppressions in their constructions of body. On the other hand, there is almost no remarkable differences between their constructions of bodies.