21.yy. Türkiye'sinde inovasyon sistemi, performans başarısı ve açık inovasyon kavramı
21. century innovation system in Turkey,performance success and concept of open inovation
- Tez No: 495603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bilim ve teknoloji' de özellikle son yıllarda meydana gelen gelişmeler ekonomik ve toplumsal yapıyı etkilemiştir. Küreselleşen dünyada daha fazla rekabet gücüne sahip olmak, hacimli, istikrarlı ve sürdürülebilir bir kalkınma sürecini yapabilmek isteyen ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyonu ve politika araçları ile ilintili bir biçimde ele almaları gerekmektedir. Bu sebeple de; inovasyona bağlı olarak, Ulusal İnovasyon Sistemi, bu anlamda, belirlenen hedefler doğrultusunda başarıya ulaşmak için oluşturulması gereken bir sistemdir. Türkiye tarım toplumundan sanayi toplumuna geçmek ve aynı zamanda da bilgi toplumu aşamasına geçmiş ülkeleri yakalamak için ulusal inovasyon sistemini oluşturmak ve kurmak zorundadır. Bu anlamda, çalışmanın ilk bölümünde genel kavramlar ve bilim ve teknoloji politikaları¸ üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'nin bilim ve teknoloji politikaları tarihsel bir bakış açısı ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde İnovasyon yenilikçilik midir? Ve asıl inovasyon kavramlarını nasıl anlayacağımız, dördüncü ve son bölümde ise; açık inovasyon sistemi ve Türkiye'ye muhtemel getirileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the developments in the field of science and technology, ave deeply effected both economical and social structure. In the globalising world he countries which want to be more competitive and have a stable and sustainable development process; should take science, technology and innovation in relation with the whole policy goals. In this sense, National Innovation System is a sub-system that has to be formed in order to achive success in accordance with the specified targets. Turkey has to establish its innovation system since the country has to pass the episode of being an agricultural society and become an industrial one as well as try to catch up with the information societies. Regarding this, the first section discusses the general concepts and science and technology policies. The second section takes a historical lens to consider Turkey's science and technology policies. The 3rd section innovation is inventiveness right? How can we understand that innovation concepts. and last section discusses open innovation and benefits for Turkey.