Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin örnek bazı kararlarının Türk hukukuna etkisinin anayasanın 90. maddesinin son cümlesi çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of some trial decisions of the European Court of Human Rights effects on the Turkish Law within the scope of the final phrase of fundamental law article no:90
  1. Tez No: 495669
  2. Yazar: TUĞBA TUNA IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR BAYILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Örnek Bazı Kararlarının Türk Hukukuna Etkisinin Anayasanın 90. Maddesinin Son Cümlesi Çerçevesinde Değerlendirilmesi”adlı bu çalışmada söz konusu maddeye 2004 yılında 5170 sayılı Kanunla eklenen son cümle ele alınmış ve detaylı bir şekilde incelenmiştir. İki bölüm halinde hazırlanmış olan çalışmanın birinci bölümünde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yapısı, kararlarının özellikleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin sistemi ve Türk hukukuna olan etkisi değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, Anayasanın 90. maddesinin son cümlesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde incelenmiştir. Bu kararlar üç konuya ilişkindir. İlki AİHM'nin Türkiye hakkında ihlal kararı verdiği, Türk hukukunda da gerekli yasal düzenlemelerin yapıldığı disiplin mahkemelerine dair kararlarıdır. İkincisi AİHM'nin Türkiye hakkında ihlal kararı verdiği fakat ihlale sebep olan mevzuat hükmünün Türk hukukunda aynen varlığını devam ettirdiği evli kadının soyadı ile ilgili kararlarıdır. Üçüncü olarak vergi ceza hukukuna dair olanlardır ki, bu konuda Türkiye aleyhine ihlal kararı verilmemiş, ilk ihlal kararına konu olan Finlandiya mevzuatı ile Türk vergi mevzuatının benzerliği karşısında bu kararlar da incelenmeye değer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study entitled“ Evaluation Of Some Trial Decisions Of The European Court Of Human Rights Effects On The Turkish Law Within The Scope Of The Final Phrase Of Fundamental Law Article No:90.”the last sentence added to the Law No.5170 in 2004 to the article in question was discussed and examined in detail. In the first part of the study, which was prepared in two chapters, the structure of the European Court of Human Rights, the characteristics of its decisions, the system of the European Convention on Human Rights and its impact on Turkish law were evaluated. In the second part, the last statement of Article 90 of the Constitution was examined within the framework of the decisions of the European Court of Human Rights. These decisions are related to three issues. The first is decisions on the disciplinary tribunal of the necessary legal regulations in Turkish law that the ECHR has decided violation on Turkey. Second is related to decisions of the legislation provision which was decided as violation by ECHR about Turkey but caused violation and continue its existence in the Turkish Law on the surname of married woman. Third is related to the criminal law in which it was not decided as violation against Turkey, these decisions on the similarity of the Finnish legislation and the Turkish tax legislation subjected to the first violation were deemed suitable to be examined.