Taşınmaz mal zilyetliğine yapılan tecavüzlerin idari yoldan korunması
Protection of real estate possession against trespassing administratively
  1. Tez No: 495670
  2. Yazar: VELİ ALPER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dörtte biri kara parçası olan Dünyamızda insanlar geçimlerini toprağa bağlı şekilde sürdürmektedir. Toprağa bağlılık, tarımsal faaliyetlerin yanı sıra yer altı ve yer üstü kaynaklarının kullanılmasıyla da ortaya çıkmaktadır. Her toplumda olduğu gibi Türkiye'de de insanlar geçimlerini toprağa dayandırmışlardır. Tapulama ve kadastro sisteminin tam olarak uygulanamaması masraflı ve külfetli olması sebebiyle Ülkemizde tapulama işlemleri istenilen noktaya getirilememiştir. Buna karşılık alışverişine devam eden vatandaşlar taşınmaz alım ve satımlarını kendi aralarında yapmışlardır. Aynı şekilde köylerden kentlere göç eden insanlarımız gittikleri yerlerde kendilerine yaşama alanı çevrelemişlerdir. Bu gibi işgaller sebebiyle taşınmaz mal zilyetlerinin hakları ihlal edilmiştir. Uyuşmazlıkların çözümünün Mahkemelerde olması yargılamaların uzun sürmesine ve adaletin geç sağlanmasına sebep olmuştur. Tez çalışması ile taşınmaz mal, zilyetlik, tecavüz ve müdahale kavramları incelenerek Kanun kapsamı belirlenmiştir. Aynı şekilde başvuru, soruşturma ve infaz aşamaları Medeni Hukuk, İdare Hukuku ve Ceza Hukuku normları ile değerlendirilerek örneklemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People sustain their living depend on soil in our World which has one forth land. Besides agriculture activity, soil commitment arises to using underground and ground sources. As every society, in Turkey people earn their's keep from soil. Because of the fact that title deed-cadastre system hasn't carried out exactly, been costly and burdensome, in our country register with a title deed can not get to the desire point. In the contrast with, citizen who continue the shop have made their buying and selling of real estate with each other. In same way people who migrate from villages to cities, they have enclosed the living space where they go. Rights of Real Estate Possession have been violated due to such invasions. Resolution of disputes in courts cause to prolong judgement, and provide the judgement late. The scope of law has been determined to examing the real estate, possesion, trespassing and intervention terms with this thesis. In same way, stage of application, invastigation and enforcement have been sampling by evaluate with norm of Civil Law, Administrative Law and Criminal Law.