Örgütsel sessizliğin kayırmacılığa etkisi örgütsel güvenin aracılık rolü. Mersin ili örneği
Therole of organizadional trust in mediation role. The case of Mersin provi̇nce
- Tez No: 495682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Örgütsel sessizliğin oluşumunda kayırmacılığın etkisi, güvenin bu oluşumu nasıl aracılık ettiğini tespit etmek örgüt içindeki sorunların çözümünde önemli katkılar sağlayacaktır.Çalışmamız konusu itibariyle çalışanların örgütsel sessizliğin iş yaşamlarına etkilerinin kayırmacılık etkisi ve örgütsel güvenin oluşumu açısından araştırılmasını kapsamaktadır. Örgütsel sessizlik, kayırmacılık ve örgütsel güven bu kapsamda alt boyutlara ayrılarak araştırma sorularımız oluşturulmuştur.Araştırma örgütsel sessizlik, kayırmacılık ve örgütsel güven kapsamında 42 sorudan oluşan bir anket formu hazırlanarak, çalışanlara yöneltilmiş ve böylece örgütsel sessizlik, kayırmacılık ve örgütsel güven alt boyutları çözümlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler.Örgütsel Sessizlik, Örgütsel Güven, Kayırmacılık
Özet (Çeviri)
Determining the influence of trustworthiness and confidence in the formation of organizational silence will provide important contributions to the solution of problems within the organization. In our work, the effects of organizational silence on the work life of employees are investigated in terms of favoritism and organizational trust formation. Organizational silence, favoritism and organizational trust were divided into sub-dimensions in this context and our research questions were formed. The research was prepared by a questionnaire consisting of 42 questions in the context of organizational silence, favoritism and organizational trust, and was directed to the employees so that the organizational silence, favoritism and organizational trust sub dimensions were tried to be resolved. Key Words. Organizational Silence, Organizational Trust, Favorability