Örgütsel bağlılığın tükenmişliğe etkisi iş tatmininin aracılık rolü Mersin ili kamu hastaneleri hemşirelerine yönelik bir uygulama
The effect of organizational commitment to burnout the intermedary role of job satisfaction an application for nurses in Mersin province public hospitals
  1. Tez No: 495683
  2. Yazar: HAYRİYE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde örgütler arasında artan rekabet ortamı insan kaynağının önemini ortaya çıkarmıştır. Küreselleşmenin artmasıyla birlikte ayakta kalmak isteyen örgütler kaliteli hizmet vermeyi ve ürün ortaya çıkarmayı amaçlamışlardır. Bu durum örgütsel bağlılık konusuna olan ilgiyi artırmıştır. Çünkü örgütüne bağlılığı fazla olan çalışanlar örgütlerinin hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olurlar. Örgütsel bağlılığı fazla olan çalışanların iş tatminlerinin de olduğu söylenebilir. Bu iki kavram birebir olarak birbirlerinin yerine kullanılamasalar da benzerlik gösteren kavramlardır. Tükenmişlik sendromu ise son dönemlerde yaşam şartlarının ve iş koşullarının zor olmasına bağlı olarak kişilerde artan strese bağlı olarak gelişen bir durumdur. Tükenmişlik kişinin yaşam enerjisini ve çalışma isteğini azaltmaktadır. Çalışma isteği azalan kişinin vereceği hizmetin kalitesi tartışılmaktadır. Sağlık sektöründe hizmet verilecek kişiler hasta insanlar olduğu için verilecek hizmetin kalitesi önemlidir. Örgütsel bağlılık, iş tatmini ve tükenmişlik kavramı ile ilgili çalışmalar fazla sayıda olmakla birlikte sağlık sektöründe bu üç değişkenin birlikte incelendiği çalışmalara pek rastlanmamaktadır. Çalışmanın temel amacı, Mersin İli Kamu Hastaneleri'nde görev yapan hemşirelerin örgütsel bağlılıklarının tükenmişlikleri üzerine etkisini incelemek, bunu yaparken de iş tatmininin aracılık etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda 500 hemşireye anket dağıtılmış olup, dağıtılan anketlerin 434'ü geri dönmüştür. 424 anket analize uygun bulunmuştur. Anket formu 2 bölümden ve 50 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde, demografik değişkenlerle ilgili 5 tane ifade bulunmaktadır. İkinci bölümde ise, Allen ve Meyer'in geliştirdiği örgütsel bağlılık ölçeği (3 boyut 17 madde), iş tatmini ölçeği (1 boyut 5 madde) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (3 boyut 22 madde) bulunmaktadır. Toplanan veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, increasing competition among organizations has revealed the importance of human resources. Organizations that want to survive with the increase of globalization are aiming to provide quality service and to produce products. This situation has increased the interest in organizational commitment. Because employees who are more committed to the organization help their organizations to achieve their goals. It can be said that the job satisfaction of employees with more organizational commitment is also more. Although these two concepts can not be used in place of each other, they are similar concepts. Burnout syndrome is a condition that develops due to the growing stress in people due to the difficult living conditions and working conditions. Burnout reduces one's life energy and work desire. The quality of service provided by the person whose work request is decreased is being discussed. The quality of service is important because the people to be served in the health sector are sick people. While there are a large number of studies on the concept of organizational commitment, job satisfaction and burnout, studies on these three variables in the health sector are rarely seen. The main purpose of the study is to examine the effects of the organizational commitment of the nurses working at the Mersin Provincial Public Hospitals on the burnout and to investigate whether this is the mediating effect of job satisfaction. Survey method was used as data collection tool in the research. In this context, 500 nurse questionnaires were distributed and 434 of the distributed questionnaires returned.424 questionnaires were found suitable for analysis. The questionnaire consists of 2 sections and 50 questions. In the first chapter, there are 5 expressions about demographic variables. In the second part, there are organizational commitment scale developed by Allen and Meyer (17 items in 3 dimensions), job satisfaction scale (5 items in 1 dimension) and Maslach Burnout Scale (22 dimensions in 3 dimensions). The collected data were analyzed using SPSS and AMOS packet programs.