Manisa ili girişimci profilinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on the determination of entrepreneurship profile of Manisa
- Tez No: 495727
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma ile Manisa ilinde faaliyet gösteren girişimcilerin özelliklerinin belirlenerek ilin girişimci profilinin çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmuştur. İlk bölümde girişimcilik kavramı üzerinde durulmuş, ikinci bölümde Türkiye'de girişimciliğin tarihçesi ve özellikleri anlatılmış ,üçüncü bölümde literatür taraması gerçekleştirilmiş, dördüncü bölümde Manisa İlinin sosyo ekonomik yapısı incelenerek çalışma alanı hakkında bilgilere yer verilmiş, beşinci bölümde materyal, metod ve uygulama anlatılmış, son bölümde de çalışma neticesinde elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Çalışma toplamda 5248 kişiden oluşan anakütleden çekilen 255 kişilik örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneklerle yüzyüze görüşme yöntemi uygulanarak, sorulara 5'li Likert ölçeğine göre cevap vermeleri istenmiştir. Ankete cevap veren girişimcilerden 235'i erkek 20'si kadındır. Eğitim durumu açısından incelediğimizde %23'ü üniversite, %37'si lise ve %40'ı ilkokul ve ortaokul mezunudur. Girişimciler yabancı dil bilme durumları açısından incelendiğinde %23'ü İngilizce %3'ü Almanca, %2'si Arapça, %1'i Fransızca ve %1'i de Rusça bildiğini belirtirken, girişimcilerin %70'lik bölümü herhangi bir yabancı dil bilmediğini belirtmiştir. Gerçekleştirilen çalışma neticesinde Manisa ili girişimcilerini, girişimci olmaya iten ekonomik nedenler, ekonomik bağımsızlık ve daha çok para kazanma isteğidir. Psikolojik nedenler, zevk aldığı işi yapmak ve kendi kararlarını kendilerinin vermek istemeleri, sosyal nedenler, alınan eğitim ve öğretmenlerin etkisi ile iş deneyimi olan bir aileden geliyor olmalarıdır. İş kurarken karşılaştıkları zorluklar, en önemlisinin bürokratik zorluklar olduğu ve işlerini yürütürken karşılaştıkları zorlukların ise müşterilerle ilgili sorunlar ve pazarın durgun oluşu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile inceleme kapsamında yer alan girişimcilerin yukarıda belirtilen özellikleri ile Manisa ilinin girişimcilik profilini ortaya koyduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to specify the characteristics of the entrepreneurs operating in Manisa province and to designate the entrepreneur profile of the province. The study consists of six parts. In the first part, the concept of entrepreneurship is emphasized. In the second part, the history and characteristics of entrepreneurship in Turkey are explained. In the third part, the literature is searched. In the fourth part, socioeconomic structure of Manisa Province is examined and information about the study area is given, the last section also contains the findings of the study. The study was carried out on a sample of 255 persons from a population of 5248 people in total. Subjects were asked to respond to questions on a 5-point Likert scale by applying a face-to-face interview method. Of the entrepreneurs responding to the survey, 235 were male and 20 were female. In terms of educational status, 23% are university, 37% are high school and 40% are primary and secondary school graduates. When examined in terms of foreign language knowledge, 23% of them speak English, 3% of them speak German, 2% speak Arabic, 1% speak French and 1% speak Russian, while 70% of entrepreneurs do not speak any foreign language. As a result of the work carried out, the economic reasons that make the entrepreneurs of Manisa province being entrepreneur are the economic independence and the desire to earn more money. Psychological reasons; the pleasure of doing business and their own decisions to give themselves, social reasons; coming from a family with work experience and educational background. The most important difficulties encountered by entrepreneurs in establishing business are that bureaucratic difficulties, and the difficulties they face when it comes to business are problems with customers and stagnation in the market. It is thought that the entrepreneurs who are included in the scope of this study have revealed the entrepreneurship profile of Manisa with the above-mentioned characteristics.