Basiretli iş adamı gibi hareket yükümlülüğü: Özellikle tacirin ücret ve cezai şartın indirilmesini isteyememesi
The obligation to act as a prudent merchant: The merchant's inability to ask for a decrease in the price and the penal clause
- Tez No: 495749
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu, tacirlerin basiretli iş adamı gibi hareket yükümlülüğü ve bu kapsamda tacirlerin ücret ve cezai şartın indirilmesini isteyememesi oluşturmaktadır. Çalışmamızda, basiretli iş adamı gibi hareket yükümlülüğü kavramı genel hatlarıyla ele alınmış; yükümlülüğün muhatabı, yükümlülüğün kapsamı ve ölçüsü incelenmiştir. Ayrıca basiretli iş adamı gibi hareket yükümlülüğünün medeni hukuka dair bazı kavram ve kurumlarla ilişkisi tespit edilmiştir. Nihayet çalışmamızın son bölümünde, tacirlerin bir diğer yükümlülüğü ve basiretli bir iş adamı gibi hareket yükümlülüğünün bir sonucu olan tacirlerin ücret ve cezai şartın indirilmesini isteyememesi ve kararlaştırılan ücret ve cezai şartın ahlaka aykırılığı ile bunun sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this postgraduate dissertation is the obligation to act as a prudent merchant and the merchant's inability to ask for a decrease in the price and the penal clause. In this research, the concept of the obligation to act as a prudent merchant is discussed on a general sense and the subject, scope and dimensions of this obligation are examined. Moreover, observations are made regarding the connections between the obligation to act as a prudent merchant and some of the concepts and institutions of civil law. In the concluding chapter of this research, the merchant's inability to ask for a decrease in the price and the penal clause, which is a consequence of the obligation to act as a prudent merchant as well as being a standalone obligation on its own, and the immorality of the agreed price and penal clause and its consequences, will be examined.