Estetik amaçlı tıbbi müdahalelerde hekimin hukuki sorumluluğu
The legal liability of physicians in aesthetic medical interventions
  1. Tez No: 495759
  2. Yazar: ESİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA KURŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Estetik amaçlı tıbbi müdahalelerde hekimin hukuki sorumluluğu”konusunda hazırlanan bu çalışma kapsamında günümüzde gittikçe artan estetik amaçlı tıbbi müdahale uygulamaları sonucunda cerrahla hasta arasında doğabilecek hukuki uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin olarak Türk hukuk doktrininde var olan boşluğun az da olsa doldurulması amaçlanmıştır. Bu hedefle, çalışmamız kapsamında, öncelikle, estetik müdahale uygulamalarından doğabilecek cerrahın hukuki sorumluluğunun niteliği, sebebi ve şartları ele alınmış ve ardından hukuku uygunluk nedenleri, cerrahın sorumluluğunun sonuçları ve sorumluluğunu azaltan veya kaldıran haller doktrin ve Yargıtay uygulamaları ışığında ele alınmıştır. Özellikle Türk hukuk doktrininde tartışmalı olan estetik müdahalelerin hangi şartlar altında hukuka uygun olacağı, estetik cerrahla hasta arasındaki sözleşme ilişkisinin niteliğinin ne olduğu ve estetik müdahale uygulamalarında hekimin aydınlatma yükümlülüğünün kapsamı doktrindeki görüşler ve uygulama örnekleri ışığında değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study named“the legal liability of physicians in aesthetic medical interventions”is filling the gaps as much as possible in the Turkish legal doctrine concerning the possible solutions of the legal conflicts that arise between the patients and the physicians. With this aim, in the context of our study, primarily, physicians legal liabilities attributions, reasons and conditions are taken into consideration. Followingly reasons for legitimacy, results of the liability and the circumstances that decrease or eliminate liability are studied in the light of doctrine and supreme court decisions. Special attention is given to the subject of under which conditions the aesthetic interventions could be legitimate or not, the attribution of the contractual relationship between the patient and the physicians, extension of the informed consent in terms of doctrine perspectives and application practice, which are contraversial in the Turkish legal doctrine.