İstanbul'u ziyaret eden turistlerin sokak yiyeceği deneyimi, memnuniyet ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesine yönelik bir araştırma
Research to determine of relationship between street food experience of tourists visiting Istanbul, satisfaction and behavioral intentions
- Tez No: 495768
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Turist deneyimi, turizm gibi dinamik bir sahada sadece turistin tatil boyunca edindiği deneyimler değil, tatil öncesi yol boyuncave tatil sonrası edindiği hatıraları hatırlamak gibi bir diziaşama ve sürecin ürünüdür. Birçok yazar ortak bir tanım üzerinde anlaşamamış olsalar da turistik deneyim özellikleri noktasında ortak fikir ortaya atılmıştır. Turizmde turistik deneyim farklı alanlarca ele alınmış fakat her geçen gün endüstrileşme ile birlikte daha fazla hayatımızın içine giren sokak yiyeceklerinin turist deneyimine olan etkisi üzerine herhangi bir örnek çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırmanın birinci bölümünde, turistik deneyim kavramı, özellikleri, bileşenleri ve oluşum süreci ele alınmakta, ikinci bölümde ise sokak yiyeceklerinin literatür taraması yapılıp önce ulusal sonra uluslar arası sokak yiyecekleri örneklenmektedir. Araştırmanın son bölümü olan bulgular kısmında ise kolayda örnekleme yöntemiyle İstanbul'u ziyaret edip sokak yiyeceği deneyimleyen 100 yabancı, 217 yerli turist üzerinde bir anket çalışması uygulanmış ve tekrar gelme ve önerme davranışlar niyetleri üzerinde nasıl bir etki bıraktığı ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourist experience is not only result of vacation activites. it is the result of remembering the memories before the vacation and after the vacation. Even though there is no a common definition for touristic experience, they agree about its features.Touristic experience is studied by different fields of academic world but there is no an example study for understanding effects of street foods on tourist experience. In the first part of this study, concept of touristic experince, its features, contents and its process explained. In the second part a literature review made for street foods. It also has examples from national and international culture. In the last part of the study, a survey was conducted on 100 foreign and 217 local tourists who visited istanbul and experienced street food. Its effects on second or third visiting on the city and proposition behaviors are also analyzed.