II. Meşrutiyet'te saray için çalışmak: Vedad (Tek) Bey'in sermimarlık dönemi
Vedad (Tek) Bey's career as the chief imperial architect of the Ottoman court (1909-1914)
  1. Tez No: 495788
  2. Yazar: MÜJDE DİLA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AGAH TARKAN OKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
'II. Meşrutiyet'te Saray İçin Çalışmak: Vedad (Tek) Bey'in Sermimarlık Dönemi' başlıklı araştrıma, Mimar Vedad Bey'in 1909-1914 yılları arasında 'sermimar-ı hazret-i şehriyari' ünvanını üstlendiği döneme odaklanmaktadır. Vedad Tek'in kariyerine ve üretimlerine yönelik birçok araştırma yapılmış olup, bunlardan bazılarında saray mimarlığı yıllarına kısaca değinilmiştir fakat söz konusu dönem detaylı bir araştırmaya konu olamamıştır. Araştıma kapsamında, Sultan V. Mehmet Reşad'ın baş mimarı olan Vedad Bey'in görev sınırları, yetkileri ve çalışma koşulları ile beraber, gerçekleştirdiği inşa-tamir faaliyetlerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Sermimarlığı süresince hazırladığı keşif defterleri ve kaleme aldığı dilekçeleri, araştırmanın temel birincil kaynaklarını oluşturdular. Tez, Vedad Bey'in görev sınırlarını ve çalışma koşullarını önemli ölçüde etkileyen gelişmeler ekseninde üç bölüm olarak kurgulandı. Bu kurguyla, sermimarın çalışma ortamını şekillendiren gelişmeler ile gerçekleşen inşa-tamir faaliyetlerinin eş zamanlı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Vedad Bey'in sermimarlık yıllarındaki çalışmalarının incelenmes,; mimarın biyografisini detaylandırmakla beraber; Dolmabahçe, Yıldız, Topkapı, Beylerbeyi Sarayları ile Beykoz, Göksu, Ihlamur, Tophane vb. birçok kasrın II. Meşrutiyet Dönemi'nde üstlendikleri işlevleri ve bu yapılarda gerçekleştirilen mimari müdahaleleri büyük ölçüde açıklığa kavuşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study entitled ''Vedad (Tek) Bey's Career as the Chief Imperial Architect of the Ottoman Court (1909-1914)'' focuses on the period in which Architect Vedad Bey took on the role of“sermimar-i hazret-i sehriyari”between 1909-1914. There have been numerous studies on Vedad Tek's career and work and some of these have touched upon his years in palace architecture; however the period in question hasn't been the subject of a detailed study. Within the study's scope, the objective has been to uncover/ the boundaries of duty, responsibilities and working conditions along with the construction-repair activities of Vedad Bey, who was the chief imperial architect of Sultan V. Mehmet Reşad. Around 500 notebooks and correspondence that he composed during his role as the head architect make up the main primary sources for the study. The thesis is composed of three parts around Vedad Bey's boundaries of duty and developments influencing his working conditions significantly. The aim of this structure was to investigate the developments that shaped the sermimar's work environment, and construction-repair activities that were carried out simultaneously. Studying Vedad Bey's activities during his years as the sermimar, not only adds detail to his biography, but also clarifies to a great extent the functions that kasirs like Beykoz, Göksu, Ihlamur, Tophane took on during the 2nd Constitutionalist Period and the architectural interventions made on these structures.