Yeni medya çağında sinefiller: Türkiye'de sinefil kültürü
Cinephiles in the age of new media: Cinephile culture in Turkey
- Tez No: 495820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sinema sanatının fanatikleri olarak bilinen sinefillerin filmlere duyduğu tutku bir düşünce üretmeden, tüketim kültürünün bir parçası olarak film izleyen sinema izleyicisinden oldukça farklıdır. Sinefiller belirli sinemasal zevklere sahip, hayatını filmlerle anlamlandıran ve filmlerle sosyalleşen, kimi zaman da sinemanın verdiği coşkuyla harekete geçerek etkinlikler düzenleyen ve çeşitli içerik üretimleri ortaya koyan kişilerdir. Sinemayı hayatının merkezine yerleştiren sinefillerin filmlerle ilişkisi değişen film formatları ve izleme platformlarıyla birlikte dönüşüm geçirmiş, her dönemde kendine has izleme şekilleriyle var olmayı sürdürmüştür. Bu araştırmada öncelikli olarak yeni medya çağında sinefil kültürünü biçimlendiren dinamikleri belirlemek ve Türkiye'deki sinefil kültürünün geldiği noktayı sinefil davranışları ve alışkanlıkları üzerinden değerlendirmek hedeflenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde sinema çalışmalarında sinefili kavramının nasıl yer bulduğu araştırılmış, çeşitli tanımlar mukayese edilerek bir sınıflandırma yoluna gidilmiştir. Sinefilleri besleyen dergiler, sinema kulüplerinin etkinlikleri, film festivallerinin oluşumu ve sinefillerin hatıralarını yazdıkları kitaplardan ulaşılan bilgiler eşliğinde Türkiye'de sinefil kültürünün gelişimi tartışılmıştır. İkinci bölümde ise yeni medyada sinefil kültürünü besleyen ne gibi olanakların mevcut olduğu sorusunun yanıtı aranmıştır. Film izleme platformlarının çeşitlendiği, sinemasal bilgiye erişimin kolaylaştığı, sinefillerin sinemaya dair içerik üretmesinin yollarının arttığı, sinefiller arası etkileşimin çeşitlendiği ve film arşivciliğinin dönüşüm geçirdiği yeni medya çağında, sinefilleri besleyen unsurlar tartışılmıştır. Son bölüm olan araştırmanın uygulama kısmında ise sinefil kültürünü içeriden bir bakışla daha iyi anlayabilmek amacıyla Türkiye'de yaşayan dokuz sinefil ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The passion of Cinephiles -known as the fanatics of cinema art- for films is quite different from ordinary cinema audience who watches movies as part of the consumption culture without generating any thought. Cinephiles are those who have specific taste in cinema, make their lives meaningful by movies, socialize with movies, and sometimes organize events and produce various contents by acting with enthusiasm given by the cinema. The relationship between cinema and cinephiles who place cinema at the centre of their lives has transformed with the changing film formats and viewing platforms and it has continued to exist by being shaped by its own unique forms of watching in every era. The primary objective of this research is to determine the dynamics that shape the cinephile culture in the new media age and to evaluate the current position of the cinephile culture in Turkey in terms of cinephile behaviors and habits. In the first chapter of the research, how the concept of cinephilia has taken place in the cinema studies has been researched and a new classification has been made by comparing various definitions of cinephilia. The development of the cinephile culture in Turkey has been discussed with the help of the information that come from the magazines that nourish cinephiles, activities of the cinema clubs, formation of the film festivals and the memoir books written by cinephiles. In the second chapter, the answer to the question of what kind of opportunities are there for nourishing cinephile culture in the new media has been sought. The elements that nourish cinephiles in the new media age when movie viewing platforms have been diversified, cinematic information has become easier to access, the ways in which cinephiles produce content about cinema has increased, the interaction between cinephiles has diversified and movie archiving has transformed, have been discussed. In the final chapter which is the application part of the research, in-depth interviews with nine cinephiles living in Turkey has been conducted in order to understand the cinephile culture better with an insider's view.