Yeni medya çağında klasik müzik
Classical music in the era of new media
  1. Tez No: 589880
  2. Yazar: DUYGU YENİCINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇEVİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Music, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın konusunu yeni medya başta olmak üzere son dönem teknolojik gelişmelerinin klasik müzik alanına etkisi oluşturmaktadır. Yüzyıllardır süregelen klasik müziğin, özellikle kitle iletişim araçlarının ortaya çıkmaya başladığı ve kültürün ticarileştiği dönemle birlikte yok olmaya yüz tutup tutmadığı tartışmaları klasik müzik camiasında gündem olmuştur ve olmayı sürdürmektedir. Özetle, klasik müziğin teknolojiyle imtihanını mercek altına almak ve klasik müziğin dijitalleşmeyle mevcuttaki ilişkisini ortaya koymak ve elde edilen verilerin ışığında klasik müzik alanında yanıtlanması beklenen bazı sorulara yanıtlar bularak alana katkı sağlamak ve bulguları kullanıma açmak bu araştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın doğrudan klasik müzik alanına olduğu kadar teknolojiyi ve yeni medyayı ele alan literatüre de katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of latest technological developements, especially the new media on classical music field. After the mass communication's rising and commercialisation of culture, classical music which has been living for centuries has been questioning in musical field that if it is going to be extinct. . In short, this research aims to put classical music's involvement with the technology under the scope, revealing its present relation with digitalisation and by these, to find answers to the questions and the discussions which are waiting to be answered and contribute to the classical music field. It is thought that this paper may contribute to technology and new media studies as well as classical music literature.