Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) önerileri doğrultusunda standardize bir strok araştırması ve strok araştırmalarında standart data
- Tez No: 49584
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nöroloji, Neurology
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Strok hastalarının tanısı, takibi ve prognozunun saptanması için geleceğe dönük kapsamlı ve geçerli bir model oluşturmak amacıyla GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi nöroloji servisinde stroke tanısıyla yatan 31 kadın, 22 erkek toplam 53 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların ilk değerlendirmesi hastaneye yatışından en az 24 saat geçtikten sonra, kontrol muayeneleri ise 3 hafta, 3 ay ve 6 ay sonra yapılmıştır.Hastalarda patoloji, Impairment, Disability ve Handicap ölçümü için bazı skalalar kullanılmış ve hastaların tümümde görüntüleme yöntemleriyle ( CT, MRI ) Serebrovasküler hastalığa ait lezyon incelenmiştir. Çalışma sonucunda, stroklann 50 yaş üstünde daha yüksek oranda ortaya çıktığı, iskemik stroklann belirgin olarak daha fazla oranda görüldüğü saptanmışur.Hemoraji-infarkt ayırımında Guy's Hospital Score ' unun çok hassas olmadığı kanısına varılmıştır. Stroklann Bamford klinik sınıflandırmasında en büyük oram Parsiyel Anterior Sirkülasyon Sendromunun (PACS) oluşturduğu gözlenmiştir. Hastaların 6 ay sonra %92.9'unun kendiliğinden veya destekle yürüdüğü, %78.6' ımn ise hijyen bağımsızhklanna kavuştuğu saptanmıştır. Sonuç olarak strok hastalanmn tanı, takibi ve prognozunun saptanması amacıyla patoloji, etkilenme, fonksiyonel kayıp ve handikap düzeyinde dört seviyede ele alınarak belirlenen bu sistem rutin bir kullanım açısından oldukça detaylı olmakla birlikte, nörolojik fonksiyonel kaybm takibinin anlaşılması ve tartışılması açısından oldukça iyi bir model oluşturmaktadır. Bu model güçlü ve hastanın bakımında-takibinde holistik, aynı zamanda multidisipliner bir yaklaşımı da ön plana çıkarmaktadır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY We have evaluated a total of 53 patients with stroke (3 1 females and 22 males) in GATA Haydarpaşa Educational Hospital in order to establish a long-term, extensive and valid model for the determination of diagnosis, follow-up and prognosis of patients with stroke. Patients had their first evaluation at least 24 hours after their admission and follow-ups were done in the 3rd week, in the 3rd month and in the 6th month. Some scales were used for the measurement of pathology, impairment, disability and handicap and in all patients, the lesions responsible for cerebrovascular disease were investigated by using imaging techniques such as CT or MRI. At the end of the study, it was revealed that strokes were seen more common in patients at the age of 50 and over and that ischemic strokes had the highest ratio. We concluded that Guy's Hospital Score is not so sensitive for the differentiation of haemorrhage and infarct. We observed that in Bamford Clinical Classification, the Partial Anterior Circulation Syndrome(PACS) was the highest one. It has been seen that 92.6 % of patients were able to walk alone or with support in the 6th month and 78.6 % were independent in their personal hygiene. In conclusion, this system which has four levels (patology, impairment, disability and handicap) is although a detailed model for routine diagnosis, follow-up and prognosis of stroke patients. On the other hand, this system is a good model to evaluate the degree of neurologic disability. A holistic and multidisciplinary approach is also necessary in patient care and follow-up with this model. 49