Кавказ в русской литературе xıx века
19. Yüzyıl Rus edebiyatında Kafkasya
- Tez No: 495848
- Danışmanlar: PROF. DR. ILDAR YUNUSOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Rusça
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, 19. yüzyıl Rus yazarlarının kendilerine has Kafkasya algılarını ortaya çıkarmaktır. Giriş bölümünde, çalışmanın güncelliği delillerle temellendirilmiş; amacı, teması ve konusu formüle edilmiş; pratik ve teorik önemine dikkat çekilmiştir. Birinci bölümde, Kafkasya ve Kafkasya'nın 19. yüzyılda Rusya ile ilişkileri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca“Rus edebiyatında Kafkasya”temasını inceleme yöntemleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, 19. yüzyılın ilk yarısında eser veren Rus yazarların kendilerine has Kafkasya algılarını göstermeye ayrılmıştır. Eserleri ele alınan yazarlar; A.A. Bestujev-Marlinski, A.S. Puşkin, M.Yu. Lermontov, A.S. Griboyedov ile V.İ. Dal'dir. Üçüncü bölümde L.N. Tolstoy'un kendine has Kafkasya algısı işlenmiştir. Tetkik edilen eserler;“Orman Kesimi”,“Baskın”,“Kazaklar”,“Kafkas Esiri”ve“Hacı Murat”tır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the 19th-century Russian authors' perception of the Caucasus that is special to them. In the introduction, the actuality of the study is confirmed by evidence; the purpose, the theme and the subject of the study are formulated; its practical and theoretical significance is indicated. The first chapter provides information about the Caucasus, the history of its relations with Russia in the 19th century. Also, the methodological aspects of studying the theme of the Caucasus in Russian literature are described. The second chapter is devoted to revealing the 19th-century (the first half) Russian authors' perception of the Caucasus that is special to them. Here are the authors, whose works are analyzed: A.A. Bestuzhev-Marlinsky, A.S. Pushkin, M.Y. Lermontov, A.S. Griboyedov, V.I. Dal. The third chapter reveals L.N. Tolstoy's perception of the Caucasus that is special to him. The following works of Tolstoy are analyzed:“The Wood-Felling”,“The Raid”,“The Cossacks”,“The Prisoner of the Caucasus”,“Hadji Murad”. In the conclusion, the results of the study are presented.