Sosyal medya mesajlarında veri madenciliği ile duygu analizi
Sosyal medya mesajlarinda veri̇ madenci̇li̇ği̇ i̇le duygu anali̇zi̇
  1. Tez No: 495849
  2. Yazar: NİSA SELCAN DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇHAN CURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Müşterilerin şirketler hakkında ne düşündükleri, onları nasıl değerlendirdikleri rekabetin çok fazla olduğu bu zamanda firmalar için çok önemli bir yere sahiptir. Müşterilerin firmayı nasıl gördükleri, şirketlerin rakiplerine karşı kendini konumlandırabilmesi için en elzem ihtiyaçlardan biridir ve bunu biliyor olmak şirketlere güç sağlar. Bu bilgiden elde edilen güç ise iyileştirme, yenilik gibi çalışmalar yapılarak kullanıldığında şirketlerin devamlılıkları sağlanmasıyla olur. Günümüzde gelişen bilgi teknolojileri sayesinde, her geçen gün daha çok veriye erişilebilmekte ve onlar işlenerek anlamlı bilgiler elde edilmektedir. Bu tez çalışmasında da bir şirket hakkında twitterda ki mesajların duygu analizi yapılmıştır. Çalışmanın amacı, günümüz de en fazla içeriğin elde edilebildiği sosyal medyada müşterilerin işletme hakkındaki duygularının analiz edilebilmesi için bir modelin oluşturulması ve bu model sayesinde her zaman gerekli aksiyonların alınabilmesini kolaylaştırmaktır. Aynı zamanda modeller farklı parametreler uygulanarak, parametrelerin optimizasyonu da yapılmış ve literatüre sektörle ilgili iyi bir model kazandırılmıştır. Bu amaçla, çalışmanın ilk bölümünde duygu analizinin ne demek olduğu ve literatürde yapılmış çalışmalara yer verilmiş, ikinci bölümde veri madenciliğinden bahsedilirken, üçüncü bölümde ise metin madenciliği ele alınmıştır. Dördüncü kısımda, tezin temelini oluşturan duygu analizinde kullanılan makine öğrenmesi yöntemleri incelenmiştir. Son kısımda ise, bir kurumun twitter mesajlarından oluşturulan farklı modellere ile oluşturulmuş duygu analizi ve uygulamanın sonuç tablolarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
What customers think about companies, how they value them is very competitive. The way customers see the firm is one of the most crucial needs for companies to position themselves against their competitors, and knowing this provides power to companies. The power obtained from this knowledge is improvement, innovation and so on. When it is used by doing works, continuity of the companies is ensured. With today's developing information technologies, more and more data can be accessed every day and meaningful information is obtained by processing them. In this dissertation, sentiment analysis of the messages on twitter is made about a company. The aim of the study is to create a model for the social media to analyze the emotions of the customers about the business and to facilitate the necessary actions at all times thanks to this model. At the same time, by applying different parameters to the models, the parameters have been optimized and the literature has gained a good model in the sector. For this purpose, in the first part of the study, what does sentiment analysis mean and what kind of works is done in the literature about this field. In the second part, data mining is mentioned and text mining is come up in the third part of this dissertation. In the fourth, machine learning methods that are used in appliedsentiment analysis which is the basis of the dissertation are examined. In last part, the result tables of sentiment analysis with different models that are created by twitter messages about the aircraft company are given.