Fizik yasaları bağlamında oyunculuk
Acting in the context of physical laws
- Tez No: 495868
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KEREM KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez oyunculuk sanatına fizik biliminin yöntemleri ile bir inceleme önerisi sunmak amacı ile hazırlanmıştır. İncelemenin çerçevesi metinden bağımsız bir fiziksel tiyatro oyunculuğu içerisinde tutulmaya çalışılmış, inceleme aracı olarak kullanılan fizik bilimi ise teatral sonuçlara ulaşmak adına ampirizm ve pozitivizmden uzak esnek bir çalışma metodu olarak benimsenmiştir. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, bilimsel gelişmelerin toplumsal düşünce yapısında ne gibi dönüşümlere yol açtığı ve bu dönüşümlerin dönemin tiyatro sahnelerini nasıl etkilediği tartışılmaktadır. İkinci bölüm oyunculuk sanatında sıkça üzerinde durulan enerji konusuna fizik bilimi bağlamında yorumlar getirmeyi amaçlamaktadır. Mekanik ve termodinamik yasalar yardımı ile incelenecek oyunculuk anlatım öncesi seviyesinde ele alınıp“prezans”kavramı tartışmaya açılmaktadır. Üçüncü bölümde ise oyunculuk eğitiminde sıkça kullanılan“oyuncunun enstrümanı bedenidir”ifadesi fiziksel osilatörler bağlamında incelenmekte ve oyuncunun zihin-beden ikiliği araştırılmaktadır. Bu bölümde aynı zamanda çağdaş tiyatro yönetmeni Theodoros Terzopoulos'un biyodinamik oyunculuk yöntemi de önceki bölümlerde varılan sonuçlar yardımıyla incelemeye alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to reconsider the art of acting in the lights of physics. The focus of the study is only on the physical acting method and physics which is used as a method to reconsider the art of acting has been only adopted as a method which is far from empiricism and positivism. The thesis consists of three chapters. In the first chapter, the developments in the scientific fields their effects of on the social mentality and the reflections of this on theatre have been traced. In the second chapter, the term of“energy”which is used in the art of acting frequently has been considered with the help of the concepts in physics. Acting which is considered with the help of mechanic and thermodynamic laws of physics has been discussed in detail in terms of“pre-expressive level”and the discussion is framed around the term“presence”. In the third section, the common idea,“an actor's instrument is his body”has been evaluated in terms of physical oscillators and the duality of“body/mind”has been kept in mind throughout the section. Additionally, in this chapter director Theodoros Terzopoulos' method of biomechanics acting has been examined in the light of the theoretical perspectives which are mentioned in the previous sections.