Hicri IV. asırda nübüvvet karşıtlığı ve hadis tartışmaları-Tesbitü Delâili'n-Nübüvve adlı eser özelinde-
The adversaries of prophethood in iv. century of the hegira and hadith arguments -in the context of the text named -Tathbît Al-Dala'il Al-Nubuwwa-
  1. Tez No: 495893
  2. Yazar: AYŞE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hz. Peygamber'in nübüvvetini ispatlamak üzere yazılan eserlere Delâil'n-nübüvve adı verilir.“Tesbîtü delâili'n-nübüvve”adlı eser Mutezilî alim Kâdî Abdülcebbâr (v. 415/1025)'a ait olup bu amaçla yazılmıştır. Eserde hicrî IV. asırdaki nübüvvet karşıtlarının iddiaları ve bunlara verilen cevaplar yer almaktadır. Yoğunluk olarak Mülhidler, Hristiyanlar, İmâmiyye/Râfızîler ve Bâtınîler'in görüşlerine yer verilmiştir. Eserde yer alan iddilara verilen cevaplar ise delâil literatürünün en temel kaynakları olan Kur'an'ı Kerim ve Hadis-i Şerifler'e başvurularak ele alınmıştır. Bu temel kaynakların kullanılış biçimi Mutezilî geleneğe uygun olarak verilmiştir. Zira nübüvvet karşıtlarının iddialarına verilen cevaplar aklî bir düzlemde sunulmaya çalışılmıştır. Tevâtür teorisi, kıyas ve soru-cevap şeklindeki tartışma yöntemleri en sık kullanılan yöntemlerdir. Ayrıca tarihî veriler, sosyolojik tahliller eşliğinde muhataplarını ikna edecek bir boyutta sunulmuştur. Bu çalışmada hem sözü edilen grupların görüş ve iddilarına hem de müellifin kullanmış olduğu aklî yöntemlere göre nübüvvetin delillerine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The sort of works which aiming to prove the prophethood of Mohammed (p.b.h) are named Dala'il al-nubuwwa.“Tathbît Dala'il al-nubuwwa”, belonging to Qadî 'Abd al-Jabbar was written for the same purpose. The text handles the ideas of opponents of prophethood who lived in IV. century of the Hegira, their claims and responses. In this study, the ideas of Atheist's, İmami Shıen/Râfıza's, Bâtıni's and Christians' are mainly featured. Responses to the text/book have been tackled by considering Quran and Hadith which are the most basic resources of dala'il literature. The way of using these recources is comply with Mutezili tradition. Thus, responses to the counterpart's assertions of nubuwwa is given rationaly. The theory of tawatur, comperision methhod and discussing throuh question answer method are widely used in literature. Besides, historical data are presented to convince the relevents in way of sociological analysis. In this study, both the idea and the claim of aforementioned groups and the proofs of Nubuwwa according to rational methods used by the author are given.