Madenlerde yaşam odalarının iş sağlığı ve güvenliği üzerine etkilerinin analizi
Analysis of the effects on occupational health and safety in the mines of the refuge chamber
- Tez No: 495918
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Madencilik, tarihi eskilere dayanan önemli bir uğraş alanıdır. Özellikle Sanayi Devrimiyle önemli hale gelmiştir. Buna bağlı olarak üretim miktarında ve çalışan sayısında hızlı bir artış yaşanmıştır. Bilimsel ve Teknolojik gelişme maden araçlarını kaliteli hale getirsede iş ve işçi kazalarının önüne geçmekte yetersiz kalmıştır. Bu nedenledir ki dünyada en fazla insan kaybının yaşandığı sektörlerden biri olmuştur. İş ve işçi kazalarını önleme adına ILO gibi uluslararası kuruluşlar çeşitli kriterler belirlemişlerdir. ILO'nun amacı uluslararası standartların belirlenerek sözleşmeye taraf olan ülkelerdeki çalışma ve yaşam şartlarını düzeltmektir. Bu standartlar evrensel çalışma sözleşmeleri ve tavsiye kararlarından oluşmaktadır. Çoğu ülke gibi Türkiye'de bu kriterleri referans alarak kendi yasal düzenlemelerini gerçekleştirmektedir. Ülkemizde yaşanan maden kazalarından sonra sıkça gündeme gelen ve iş güvenlik önlemlerinden biri olan yaşam odaları tez kapsamında detaylı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda önce yaşam odaları ile ilgili uluslararası standartlar incelenmiş, dünyadaki uygulamaları, araştırılmıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren bir maden işletmesinde yaşam odası uygulaması kritik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mining is an important business line based on historical antiquities. Especially with the Industrial Revolution it has become important. As a result, there has been a rapid increase in the amount of production and the number of employees. Scientific and technological progress has been inadequate to prevent worker and worker accidents in the quality of the mine tools. For this reason, It has become one of the sectors where human loss is most experienced in the world. International organizations such as the ILO have set various criteria in order to prevent occupational accidents. The aim of the ILO is to improve the working and living conditions in the contracting countries by setting international standards. These standards consist of universal labor contracts and recommendations. Like most countries, Turkey has its own legal regulations with reference to these criteria. In this thesis, the living rooms, which are frequently coming to our attention after the mine accidents in our country and which are one of the work security measures, have been discussed in detail. Primarily international standards related to living rooms were examined and applications in the world were investigated. The implementation of a living room in a mining management in our country has been criticized.