Assignment of afad warehouses to container ports in turkey
Afad depolarının türkiye'deki konteyner limanlarına atanması
- Tez No: 495919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALP ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
AFAD depolarının konteyner limanlarına atanması hayati bir konudur ancak literatürde yeterince çalışılmamıştır. Türkiye, jeopolitik konumundan dolayı insani yardım lojistiğinde deniz taşımacılığının kullanımı için özel bir durumdadır. Bu tezin temel amacı, Türkiye'deki doğal afetlere etkin cevap vermek için insani yardım lojistiğinde deniz taşımacılığının kullanımını AFAD depolarının konteyner limanlarına atanması ile araştırmaktır. Bu tezde, Türkiye'deki 25 AFAD deposunun uygun limanlara atanması için bir matematiksel model geliştirilmiştir. Bu araştırmanın matematiksel modelinde, limanların özellikleri, limanların AFAD depolarına yakınlığı, farklı taşıma yöntemleriyle erişilebilirliğin uygunluğu ve AFAD depo kapasiteleri gibi ölçütler dikkate alınmıştır. Konteyner limanlarının tren yolu uygunlukları da göz önüne alınarak atamalar karşılaştırılmış ve analizleri yapılmıştır. Türkiye için insani yardım operasyonları için alternatif bir çözüm sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The assignment of AFAD warehouses to container ports is a vital topic, but it has not been studied thoroughly in the literature. Turkey is a special case for using maritime transportation in humanitarian logistics, because of the geopolitical location and vulnerability of our country. The main objective of this thesis is to investigate the use of maritime transportation in humanitarian logistics to respond natural disasters effectively for Turkey via the assignment of AFAD warehouses to container ports. In this thesis, a mathematical model for assigning 25 Prime Ministry Disaster and Emergency Management Authority (AFAD in Turkish) logistics warehouses to suitable ports in Turkey is developed. The capabilities of ports to handle humanitarian logistics activities, ports' closeness to AFAD logistics warehouses, suitability of access using different transportation modes and capacities of AFAD logistics warehouses are some of the criteria that is considered in this model. Assignments are also analyzed by taking into consideration of container ports' railway connections availability. The developed approach provides an alternative solution to humanitarian operations in Turkey.