Spectral analysis of ECG signals for pre-diagnosis of heart diseases
Kalp hastalıklarının ön tanısı için EKG sinyallerinin spektral analizi
- Tez No: 495945
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde üç olgu kalp krizi tanısı için kullanılmıştır. Birinci vaka sağlıklı kişiler, ikinci vaka sağlıksız kişiler ve sonuncusu bilinmeyen kişiler. Onların tespiti için olgular arasındaki korelasyon ve otomatik korelasyon kullanıldı. Simülasyon sonuçları için MATLAB programlama dillerini kullandık. Teşhis için iki istatistiksel yöntem kullandık. Birincisi, sadece bir zar atmaktır (bu zarların, kalan zarların mükemmel bir temsilcisi olduğunu varsayarsak) ve bir çok kez atın (zaman ortalamasını elde etmek için zaman ekseni ile çarpılır). İkincisi, tüm zarları veya zarların bir kısmını aynı anda atmaktır (topluluk ortalamasını elde etmek için olay eksenini çarparak). Soru, ilk davada zaman ekseni boyunca kaç kez tekrarlanmalı ve ikinci durumda bir defada kaç zar atılmalı, böylece% 98 güven içinde bir sonuç elde etmek için sonuçlara yaklaştığımız soru gelmelidir. aralık bir denemenin yapılması gereken minimum sayıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we used the three cases for diagnosis of the heart attacks. The first case is healthy persons, second case is non healthy persons and the last one is unknown persons. For detection of them we used the correlation and auto correlation between the cases. For the simulation results we used the MATLAB programming languages. For diagnosis we used two statistical method. The first one is to take only one dice (assuming that this selected dice is a perfect representative of the remaining dice) and throw it many times (multiplying the time axis, to get time average). The second is to throw all dice or some of the dice at the same time (multiplying the event axis, to get ensemble average). The question is how many times should the experiment be repeated along time axis in the first case and how many dice thrown at a time in the second case so that we arrive at a result well approximated to the ones to get a result within 98 % confidence interval the minimum number that an experiment should be performed