Kalp hızı değişkenliğinin spektral kestirim metotları kullanılarak analizi
The analysis of heart rate variability using spectral estimation methods
- Tez No: 245165
- Danışmanlar: PROF. DR. ETEM KÖKLÜKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kardiyoloji, Electrical and Electronics Engineering, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, bir kardiyak aritmi tipi olan süpraventriküler aritmi için KHD işaretinin spektral analizleri gerçekleştirilmiştir. MIT-BIH Supraventricular Arrhytmia (SVA) veri tabanında bulunan 78 hastadan alınmış yarım saatlik EKG verileri, kaydırmalı pencere ortalama filtresinden geçirilerek ektopikleri yok edilmiş sonra yatay ekseni vuru tanım alanından zaman tanım alanına çevrilmiştir. İnterpolasyon ve yeniden örnekleme işlemlerinden geçirilen KHD verileri spektral kestirim metotlarından Periodogram, Welch periodogram, Yule-Walker ve Burg metotları ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında elde edilen güç spektral yoğunluklarının grafikleri alçak frekans (AF) (0,04?0,15 Hz) ve yüksek frekans (YF) (0,15?0,4 Hz) bölgesini kapsayacak şekilde çizdirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca AF ve YF bölgelerinde elde edilen toplam güçler ile sempatovagal denge (AF/YF) tablolar halinde listelenip sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heart Rate Variability (HRV) is an important physiological signal for classification of cardiac arrhythmias and used for analysis of fluctuation of sympatho-vagal balance in autonomic Nervous System.In this study, spectral analysis of HRV signal is realized for Supraventricular Arrhythmia being a type of cardiac arrhythmia. At first, Electrocardiogram (ECG) half-hours records in MIT-BIH Supraventricular arrhythmia database obtained from 78 patients are converted to HRV signals and then their ectopics are rejected using sliding window average filter and horizontal axis is converted to time domain from beat number domain. HRV data passed from interpolation and resampling processes are analyzed using Periodogram, Welch Periodogram, Yule-Walker and Burg methods. Power spectral density graphics are drawn as including Low Frequency (LF) (0.04-0.15 Hz) and High Frequency (HF) (0.15-0.4 Hz) zones and these results are compared. And also, total power on LF, HF zones and sympathovagal balance ratio (LF/HF Ratio) are listed on tables and evaluated.