Investigation of optical residual absorption in graphene
Grafende optik artık soğrulmanın incelenmesi
- Tez No: 495982
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜLSEREN, PROF. DR. COŞKUN KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
2-boyutlu karbon kristali olan graphen, çok geniş bir spektrumda ışığın % 2,3' ünü soğurabilir. Bununla birlikte, katkılı grafenin, Pauli bloklama ilkesinden dolayı optik soğurma aralığı vardır. Katkılı grafende 2EF'den daha düşük enerjili bantlararası optik geçişlere izin verilmemektedir; bu nedenle, sonuçta meydana gelen optik soğurmanın, 2EF eşiğinin altındaki enerjiler için sıfıra düşmesi beklenmektedir. Bu tez çalışmasında, Pauli bloklu bölgede grafenin optik artık soğurmasını araştırdık. Şeffaf alttaşlar üzerine transfer edilmiş tek tabakalı grafenin optik soğurması optik spektroskopi ile analiz edildi. Grafenin Fermi enerjisini kaydırmak için elektrostatik ve kimyasal katkılama yöntemlerini kullandık. Kimyasal safsızlıklara bağlı olarak gözlemlenen % 0,5'lik artık soğurma, katkılama seviyesinin artmasıyla hafifçe azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Graphene, a 2-dimensional crystal of carbon, can absorb 2.3% of light over a very broad spectrum. Doped graphene, however has a gap in optical absorption due to the Pauli blocking principle. For doped graphene, the interband optical transitions with energy less than 2EF are not allowed, therefore the consequent optical absorption is expected to fall down to zero for energies below 2EF threshold. In this thesis, we investigated the optical residual absorption of graphene in Pauli-blocked region. Optical absorption of the monolayer graphene transferred on transparent substrates was analyzed via optical spectroscopy. We used electrostatic and chemical doping methods to shift Fermi energy of graphene. The observed residual absorption of 0.5% which is due to chemical impurities reduced slightly by increasing doping level.