Finite perturbation analysis methods for optimization of inventory systems with non-stationary markov-modulated demand and partial information
Talep dağılımının saklı markov modellerine göre değiştiği envanter sistemleri için sonlu sarsınım analizi yöntemleri
  1. Tez No: 495983
  2. Yazar: SÜHEYL GÜLEÇYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAĞAN GÖKBAYRAK, YRD. DOÇ. DR. EMRE NADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ekonominin durumu birtakım etkenlere göre değişebilmekte ve müşteri talepleri ekonomideki değişimlerden etkilenmektedir. Envanter tutucuları ekonomik durumu gerçekleşen talepleri gözlemleyerek tahmin edebilmesine rağmen genellikle bu durum hakkında kesin bilgiye sahip değildir. Bilgi eksikliği, ekonomik durumdaki değişim olasılıklarını ve bu durumların her biriyle ilişkilendirilmiş talep dağılımlarını kapsayacak şekilde genişletilebilir. Daha ileri seviyelerde ise bilgi eksikliği talep dağılımı sayısını da kapsayabilir. Envanterin dönemsel olarak gözden geçirildiği, karşılanamayan taleplerin ürün tedarik edildiğinde karşılandığı, sabit tedarik süreli, dönemsel taleplerin saklı Markov modellerine bağlı olarak değiştiği, tek ürünlü bir envanter sistemini ele almaktayız. Bu sisteminde talep dağılım durumları doğrudan gözlemlenememekte, ancak gerçekleşen talep miktarlarına bağlı olarak tahmin edilebilmektedir. Uzun vadeli ortalama dönemlik maliyet problemi üzerinde çalışmakta ve bu problem için duruma bağlı taban stok seviyesinin en iyi sipariş politikası olduğunu belirtmekteyiz. Sonlu sayıda taban stok seviyesi bulmak için sarsınım analizi destekli bir yerel arama yöntemi geliştirmekteyiz. Daha sonra, geliştirdiğimiz yerel arama yöntemini geçiş matrisi ve talep dağılımının bilinmediği duruma uyarlamaktayız. Sarsınım analizi destekli yerel arama yöntemini kısa vadeli taban stok politikası, Viterbi algoritması ve yeterli istatistik yöntemi ile ortalama maliyet bakımından karşılaştırmaktayız. Son olarak, talep dağılım sayısının bilinmediği durumlarda ortalama maliyetin tahmini talep dağılım sayısına göre nasıl değiştiğini incelemekteyiz.
Özet (Çeviri)
The state of the economy may fluctuate due to several factors, and the customer demand is affected from the fluctuations of the state of the economy. Although the inventory holders can predict the state of the economy based on the demand realizations, they generally do not have the true state information. The lack of information can be extended to the transition probabilities in the state, and the demand distributions associated with each state. Further extensions may include the actual number of demand states. We consider a single-item, periodic-review inventory system with Markov-modulated discrete-valued demand, constant lead time, and full backlogging. The true demand distribution state is partially observed based on the realized demands. We study the infinite horizon average cost minimization problem, in which the optimal inventory replenishment policy is a state-dependent base-stock policy. We develop a local search method based on finite perturbation analysis (FPA) to find the base-stock levels for a finite number of discretized state beliefs. We then extend our search method to the unknown transition matrix and demand distribution case. We compare the FPA-based local search algorithm with a myopic base-stock policy, the Viterbi algorithm, and the sufficient statistics method, in terms of the average cost. Finally, we analyze how the average cost changes with respect to the estimated number of demand states when the actual number of states is unknown.