CHP's discourse on the Kurdish Question: Continuties or ruptures
CHP söyleminde Kürt Sorunu: Süreklilik mi kopuş mu?
- Tez No: 496006
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL BOYRAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiyeli Kürtlerin huzursuzluklarının ilk ortaya çıkış nedeni, Osmanlı merkezileşmesine karşı olmakla beraber, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir seküler ulus-devlet olarak ortaya çıkışından sonra doruk noktasına ulaşmış ve bir çok isyana sebep olmuştur. Bu isyanlarda dini ve milli karakterlerin varlığından, hatta iç içeliğinden söz edilebilir. Bu dönemde yaşanan isyanlar Kemalist rejimin empoze ettiği değerlere gösterilen bir reaksiyon olarak okunabilir. Aynı zamanda bu dönem CHP ve Kürtlerin erken tanışma dönemi olarak da anılabilir. Aynı dönemde -1980 ikinci yarısı- CHP geleneğinin temsilcisi olan SHP, kendisini Avrupalı anlamda bir sosyal demokrat parti yapmak için mesai harcıyordu. Diğer bir taraftan, yeni dünya düzeni vasıtasıyla tüm dünyaya yayılmaya başlayan demokrasi ve insan hakları gibi değerlerin Türkiye açısından Kürt hareketini toplumsallaştırması ve siyasallaştırması gibi bir sonucu ortaya çıkmıştı. Bu gelişmeler Kürt hareketi ve Türkiye sosyal demokrat hareketi arasında çok kısa süren bir işbirliği ile sonuçlandı. Bu dönemle ilgili ilgi çekici bir diğer gelişme, SHP'nin Kürt sorununu sosyal demokrat bir vizyon ile ele aldığı 198 raporunu (Kürt Raporu) yayımlamasıdır. Bu rapor sonrasında CHP tarafından yazılan sayısız raporun ilk adımıdır. CHP'nin raporlarında geri kalmışlık, demokrasi ve kültürel hakların eksikliği üzerine yapılan vurgular gibi ortak noktalar bulmak mümkündür. Bu süreç CHP ve Kürtlerin ikinci buluşma dönemi olarak adlandırılabilir. Bu tez CHP ve Kürtler arasındaki ilişkiyi irdeleyecektir. Tezin ikinci kısmında, Türkiye'nin Kürt sorunu tarihsel olarak incelenecektir. Üçüncü bölümün ise ana odak noktası SHP ve CHP'nin Kürt sorunu hakkında yazdıkları raporlar olacaktır. Buradaki amaç CHP'nin Kürt sorunu söylemindeki süreklilik ve kopuşları göstermektir. Tezin dördüncü bölümünde CHP'nin siyasi elitlerinin Kürt sorunu ile ilgili görüşleri kendileri ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlardan toplanan veriler ışığında paylaşılacak ve CHP söylemindeki süreklilik ve kopuşlar irdelenmeye devam edilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey's Kurdish unrests firstly occurred as a reaction against centralization policies, which took place in the Ottoman past. However, the issue peaked after the foundation of a secular-nation state. After the establishment of the Republic of Turkey, numerous Kurdish rebellions emerged. These rebellions often brought the nationalist and Islamic characters together. These rebellions were quelled by the Kemalist regime, and this period referred to as the early acquaintance era of the CHP and the Kurds. In 1989, SHP, as a successor of the CHP tried to become a social democrat party as European one. Moreover, the values of the new world order were spreading all over the world, including human rights and democracy. The biggest outcome of these values for Turkey has been the increasing politicization of the Kurdish question and emergence of Kurdish movement at national and international levels. These two developments led to a short-lived alliance between legal representatives of the Kurdish movement and the social democratic SHP. Another remarkable point of this period is the SHP's Kurdish report of 1989, which tried to describe the Kurdish question from a social democrat perspective. This report is the starting point of numerous reports of the CHP tradition on the Kurdish question. These reports usually emphasized on underdevelopment, lack of democratization and lack of cultural rights in the Kurdish-populated regions. This period can be referred to as second acquaintance of the Kurds and the CHP tradition. This thesis scrutinizes the relation between the Kurds and the CHP in Turkey. In the second chapter of thesis, historical dynamics of Turkey's Kurdish question are summarized. In the third chapter, the CHP and the SHP's Kurdish question reports are issued, which show in accordance with the ruptures and continuities in the CHP's discourse. In the fourth chapter, specific data, are collected from semi-structured interview with the CHP's political elites, elaborated on continue to show the breaking points in the CHP's discourse on the Kurdish question.